9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümetin açıkladığı GAP Eylep Planı’nın, GAP’ın tamamlanmasına yönelik bir proje olduğunu belirterek, yeni bir plan olmadığını söyledi.

Demirel, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelin ardından, Isparta Valisi Şemsettin Uzun’u makamında ziyaret etti. Süleyman Demirel, bir gazetecinin GAP Eylem Planı’yla ilgili sorusunu yanıtladı.

Demirel, şöyle konuştu: “GAP Eylem Planı, aslında GAP Projesi’nin tamamlanması projesidir. Yeni bir plan değildir. GAP Projesi’nin 40 milyar kw/saat elektrik üretecek ve 17 milyon dönüm araziyi sulayacak kapasitesi var. Elektriğin önemli bir kısmı yapılmıştır, sulama henüz yüzde 15 seviyesindedir. Sulamalarda geri kalınmıştır. Geri kalınmış olmasından dolayı üzgünüm ama başlamış olmasından ve bir an evvel bitirilmeye gayret edilmesinden dolayı da memnunum. Bir an evvel bitirilmeli.”

Demirel, Sümer halı fabrikasının özelleştirilmesinin Isparta’ya zarar verip vermeyeceğine ilişkin sorusuna, “Özelleştirme genel bir hadisedir” yanıtını verdi.

Özelleştirilen tesislere hep itirazlar olduğunu belirten Demirel, “Sistem piyasa ekonomisi sistemidir. Bu sistemin içinde devlet, ekonomik faaliyetlerde, ticari faaliyetlerde bulunmayacaktır. Devletin herhangi bir işletmesi olmayacaktır. Devir değişmiştir” diye konuştu.

Demirel, Sümer Halı özelleştirilse bile Isparta’dan başka bir yere gitmeyeceğini, bugün bu fabrikada ciddi bir faaliyet bulunmadığını anlattı.

Kaymak: ntvmsnbc

9 Comments

  1. gap demek türkiyenin toprak butünlügünün garantisi demek suyun kontürolünü elinde tutamazsa bölünmeye mahkumdur avrupa bunun peşinde hasan keyfe neden önem veriyolar zannediyoruz bir tür propaganda engel olmak için halkı galliana getiriyolar baraj yapımına engel olmaya çalışıyolar türkiyenin gücünü kırmaya çalışıyolar anı zamanda gap bittiginde pkknın tüm yalları kapanıyo anlıyacagınız hem bölge halkı zenginleşecek hem suyun kontroli elimizde olacak bu arada pkknın sonu gelecek

  2. gap porojesi bence geç kalınmış ama zararın neresinde dönersek kardır deyimiyle bir an önce bitirilmesini istiyoruuz

  3. GAP planı ülkenin son 40 yılının öyküsnüz içinde taşır aslında. Bir çok fedakarlığın yapıldığı bu proje aslında kalkınma projesi olaraj sunulmuştu fakat gereğince bu fonksiyonunu yerine getirmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir