Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Çelik: ‘Karadenizde ortalama dalga yüksekliği 6-7 metredir. Karadeniz sahil yolu dolgusu ise 4-5 metre yükseklikte yapıldı. Dalga, dolgudan yüksek’.

Karadeniz TeknikÜniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, Karadeniz’de ortalama dalga yüksekliğinin 5-6 metre olduğunu belirterek, “Karadeniz Sahil Yolu dolgusu ise 4-5 metre yükseklikte yapıldı. Dalga, dolgudan yüksek. Birçok yerde dalgalar kum ve çakılları yola savurmakta ve bu durum hızlı akan trafik için tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Çelik, yaptığı açıklamada, Samsun ile Sarp Sınır Kapısı arasında inşa edilen 542 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu’nun resmi açılışının yapılmasına rağmen halen tartışıldığını, çünkü dile getirilen olumsuzlukların birebir yaşanmaya başlandığını söyledi.

Yolun güzergah seçiminin yanlış yapıldığını, yolun güneyden geçirilmesi gerektiğini savunan Çelik, “Karadeniz kıyılarına 1960’lı yıllardanitibaren çok ağır darbeler indirildi. Eski sahil yolunu ayakta tutabilmek için 40 yıl boyunca denize taş taşındı. Bu felaket yolunun ne yol emniyeti vardır, ne de can ve mal emniyeti. Harcanan para ile güneye çok daha ekonomik ve çok daha fonksiyonel bölünmüş yollar yapılabilirdi” diye konuştu.

“DALGA, DOLGUDAN YÜKSEK”

Çelik, Karadeniz Sahil Yolu yapılırken bütün mühendislik ilkelerinin birkenara bırakıldığını ileri sürerek, “Karadeniz’de ortalama dalga yüksekliği 6-7 metredir. Karadeniz Sahil Yolu dolgusu ise 4-5 metre yükseklikte yapıldı. Dalga, dolgudan yüksek” dedi.

Bu durumun son yıllarda etkili olmaya başlayan küresel ısınma ilebirlikte düşünüldüğünde büyük olumsuzluk getireceğini savunan Çelik, şöyle devam etti: “Karadeniz Sahil Yolu boyunca birçok yerde dalgalar, kum ve çakılları yola savurmakta ve bu durum hızlı trafik için çok tehlikeli oluşturmaktadır. Yani yapılan dolgu yüksekliği yeterli olmamıştır. Bunu önlemek için bazı yerlerde tahkimat üzerine beton duvarlar inşa edilmiştir. Ama daha yüksek dalgalarda hangi çarelere başvurulacaktır bilinmez. Karadeniz Sahil Yolu’nun çok büyük bir bölümü Karadeniz’in yüksek dalgalarının doğrudan temasına maruzdur. Kumsal üzerine yığılan tahkimat ve ‘T’ mahmuz taşlarının güçlü fırtınalara dayanması olanaklı değildir. Bunun örnekleri birçok kez gözlenmiş, halen degözlenmektedir.”

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir