İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim 2007 tarihinde açacağını duyurduğu ‘Taksim Cumhuriyet Müzesi’ 14 ay gecikmeyle 20 Aralık’ta açılacak.

2007 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Taksim Maksem’inde kurulacak müze çalışmaları tamamlanmasına rağmen trafo engeline takılmıştı. Müzenin açılışını engelleyen elektrik trafosunun kaldırılması ile ilgili 2004 yılından beri BEDAŞ ile yazışmalarını sürdüren Büyükşehir geçen ay muradına ermişti. Belediye müzenin yanında bulunan ve açılışı engelleyen elektrik trafosu için BEDAŞ’a yeni trafo yeri tahsis etti. Elektrik kabloları için BEDAŞ ile protokol yapılıp, bağlantıları için ilgili müdürlüklerle yazışmalar tamamlandı. Yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanmasının ardından Cumhuriyet Müzesi’nin yanında bulunan trafo geçtiğimiz ay kaldırıldı. Belediye son düzenlemelerini yaptığı müzeyi 20 Aralık’ta yapacağı ‘Sine-i Millet Sergisi’ ile açmayı planlıyor. Taksim Cumhuriyet Müzesi’nde düzenlenecek ilk sergi olan Sine-i Millet’in teması Cumhuriyet’in 85. yılında Türk milletinin 100 yılı aşan yakın dönem seçim deneyimlerinden oluşuyor. Sergi ‘1840’tan 1950’ye seçim serüveni’, ‘Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi’, ‘Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi’ ve ‘Cumhuriyet’in Kültür Değerlerini Seçiyoruz’ başlıklı dört ana bölümden oluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Maksemi ve su deposuna yapılacak müze için 3’ü Yapı İşleri ve biri Tarihî Çevreyi Koruma Müdürlüğü olmak üzere 4 ihale yaptı. Belediyenin yaptığı 4 ihale kapsamında Taksim Cumhuriyet Müzesi için KDV dahil 3 milyon 36 bin 140 YTL harcandı. Büyükşehir 2007 yılı Ağustos ayında Taksim’de ‘maksem’ diye anılan ve su terazisi diye bilinen bölgedeki bin metrekarelik alanı Cumhuriyet Müzesi olarak projelendirmişti. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na müzenin projesini onaylatan Büyükşehir Belediyesi, açılışı 29 Ekim 2007’de yapmayı planlıyordu. Ancak Taksim’de kurulması planlanan müze ile ilgili çalışmaların tamamlanamaması ve trafo engeli nedeniyle müze 14 aydır açılamıyordu.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir