Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölgede ticari faaliyetlerin arttığını, bu nedenle bir bölgesel havaalanı kurulması ihtiyacının gittikçe önem kazandığını ifade ederek “Bölgesel Çukurova Havaalanı’nı Mersin’de kuracağız” dedi.

Mersin’de dün Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret eden Bakan Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, Adana’nın Ceyhan ve Hatay’ın İskenderun ilçesinin, yeni yatırımlarla endüstri havzaları haline geleceğini belirtti. Yıldırım, “Buralar, önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin sanayi üretiminde gelişmenin en fazla yaşanacağı bölgeler olacak. Bu nedenle altyapı, havaalanı ve demiryolu yatırımlarındaki eksikliklerin giderilmesi ön plana çıkmakta” dedi.Yıldırım, lojistik merkezinin Mersin’de yeni bir sektör olacağını ifade ederek şöyle devam etti:

“Tarım, endüstriyel ürünler ve hizmet sektöründeki altyapılar bütünlük sağlamalı. Bu nedenle bir dağıtım zincirinden oluşan lojistik merkezinin Mersin’e kurulmasına destek vereceğiz. Ayrıca, tüm bunları destekleyecek olan bölgesel Çukurova Havaalanı’nı Mersin’de kurmaya karar verdik ve adını da ‘Çukurova Havaalanı’ olarak belirledik. Havaalanının nereye yapılacağı konusunda çalışmalarımız sürüyor. Önceden belirlenmiş bir yer yok. Bu konuda rant sağlamak isteyenlere sağ gösterip sol vurabiliriz. İşe başladığımızda yer belli olur.”

Limanda kapasite arttı
Mersin-Anamur arasındaki Akdeniz sahil yolu çalışmalarının sürdüğünü, projenin en zor kısmı olan ve tünellerden oluşan 34 kilometrelik bölümün önümüzdeki günlerde ihale edileceğini kaydeden Yıldırım, “İhale bedeli 100 milyon YTL olacak. Mersin’e kara yolu yapımı konusunda yılbaşında ayrılan ödenek miktarı 5 milyon YTL idi. Şimdi 30 milyon YTL ek ödenek koyduk. Bu ödeneğin büyük bölümünü de Anamur yoluna harcayacağız” dedi. Yıldırım,

67 kilometre uzunluğundaki Adana-Mersin demiryolu hattında altyapı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını belirtti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölgede ticari faaliyetlerin arttığını belirterek, “Bölgesel Çukurova Havaalanı’nı Mersin’de kuracağız” dedi…

Kaynak: Referans

10 Comments

  1. denize gitmek istersiniz yazları mersine akın edersiniz ,festivaller olur mersine akın edersiniz ,kızkalesine cennet cehenneme astım mağrasına kanlı divaneye gidelim dersiniz mersine gelirsiniz tantuni yiyelim dersiniz mersine gelirsiniz hadi bu seferde alanyaya antalyaya gidelim dersiniz yine mersinden geçersiniz hem mersini kötülersiniz ama nimetlerini sonuna kadar kullanırsınız adana nın sayesinde mersindede conolar hırsızlar vs hepsi türedi gelmeyin ulan mersine :):)

  2. ne derseniz deyin adana nufusu hızla gerileyen incirlik dışında bir seyi olmayan bir sehir mersin gerek anamur -mersin arasındaki tertemiz plajları gerekse türkiyenin en büyük serbest bögle limanından dolayı uluslararası havalimanı şarttır.ayrıca son sayıma göre adana 1.800 iken mersin 1.300 dür . mersine havalimanı istemeyen bu ülkeyi düşünmüyordur.

  3. şakirpaşa havalimanını kapatıp 15 km öteye havaalanı yapılması saçmalıktan öteye gitmez! ve şunu belirtmek isterim ki mersin her zaman için adana ya muhtaç tır özellikle turizm de. merkez olarak adana nın yarısı kadar olan bir şehre şakirpaşa havalimanını kapatıp ta mersine yeni bir havaalanı yapılması çok mantıksız geliyor bana. btc ile enerji başkentliğine soyunan adananın havalimanını kaptıracağını hiç mi hiç sanmıyorum:)

  4. mersin yörenin stratejik olarak daha merkzi bölgesinde bana kalırsa. zaten adana ya çok yakın. bu karar doğru gerçekten

  5. eger ortada bı havaalanı yapımı sözkonusu ise bu tabiki mersıne yapılmalı adana eski cazibesinden cok uzakta bı il konumunda hatta madem israf olaak diyolar adanadakı havaalanını kapatıp mersindeki kullanılmalı lojıstik acıdan iklim turizm deniz sporları için mersin ii merkez olabilir

  6. bakıyorumda hiçbir adanalı mersinin gelişmesini çekemiyor nedense… şunu iyi bilinki mersin hızla gelişiyor ve artık kabına sığmıyor siz istesenizde istemesenizde bu böyle… turizm için ulaşım en önemli unsurlardan biridir ve mersinde turizm potansiyeli fazlasıyla var bunun için hava alanı kurulması çok doğru bir tesbittir.

  7. bu hayalden başka bişey olamaz.Hiç bir bilimse dayanağı yok ayrıca !Çukurova’ya ikinci bir havaalanının yapılması ülkemiz için lüks ve israftır.Adanalılar olarak 25 yıldır bu lafları duyuyoruz. Çukurova’nın merkezi Adana’dır. Havaalanı da Mersin’e 30 dakika mesafededir. 10 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı’nın Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne hazırlattığı bilimsel bir raporun sonuç bölümüne bakılacak olsa buradada mersine havaalanı yapılmasının gereksiz ve israf olduğu bilimse olarak ortaya konulmustur.Çukurovanın merkezi adanayken mersıne yapılması sacmadır !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir