İngiltere’nin en çevreci isimleri ‘U dönüşü’ yaparak nükleer santral istedi. Greenpeace eski Başkanı, fosil yakıtların yol açtığı karbon salınımına dikkat çekerek nükleerin iklim değişikliğinden iyi olduğunu söyledi.

cevreci.Jpegİngiltere’nin önde gelen çevrecileri, nükleer enerji konusundaki muhalif tavırlarından kesin bir dönüş sergileyerek nükleer enerjiye dönülmesi çağrısı yaptı.

İngiliz Independent gazetesi, “Nükleer enerji mi? Evet, lütfen” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, “önde gelen çevreciler büyük bir U dönüşü yaptı” diye yazdı. Habere göre, nükleer enerji konusundaki tutumlarını değiştiren bu isimler arasında uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in eski başkanı Stephen Tindale, İngiliz Çevre Ajansı Başkanı Lord Chris Smith, İngiltere’nin ulusal bilim akademisi Royal Society’nin “yılın bilim kitabı” ödülünü kazanan Mark Lynas ve Yeşil Parti aktivisti ve milletvekili adayı Chris Goodall bulunuyor.

Santral kurulması desteklenmeli
Kariyerleri boyunca nükleer enerjiye karşı çıkan bu isimler, fosil yakıtlarıyla elektrik elde edilmesinin yol açtığı karbon salımı ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için, nükleer santralların kurulmasının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Eski Greenpeace Başkanı Stephen Tindale, nükleer enerji konusundaki görüşlerinin nasıl değiştiğini şöyle açıkladı:

“Nükleer santrallara kısmen çevre kirliliği ve nükleer atıklar nedeniyle, ama özellikle de nükleer silahların yayılmasından duyduğum korku yüzünden muhaliftim. Fikrimin değişmesi de bir gecede olmadı. Zaman içinde özellikle Sibirya’da, donmuş tabakanın eriyerek metan gazının atmosfere yayılmasına neden olmasıyla sorun çok ciddi boyutlara ulaştı. Bu din değiştirmek gibi. Nükleere karşı olmak çevreci olmanın önemli bir parçasıydı, ama şimdi çevrecilerle konuştuğumda nükleer enerjinin ideal olmamakla birlikte iklim değişikliğinden çok daha iyi olduğu konusunda giderek yaygınlaşan bir kanı olduğunu görüyorum.”

Çevre Ajansı Başkanı Lord Smith de, “15 yıl önce iklim değişikliği konusunda daha az şey biliyorduk. Böyle bir şeyin muhtemelen gerçekleşeceğini biliyorduk, ama bu kadar hızlı olacağını tahmin etmiyorduk” dedi. Lord Smith, küresel ısınmayla savaşta rüzgâr, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının da önemli olduğunu, ancak nükleer güç olmadan, yüksek düzeyde karbon salımına neden olmayacak şekilde elektrik üretmenin çok zor olduğunu söyledi.

Mark Lynas ise, “Gelecek 10-20 yıl içinde küresel ısınmayla mücadele etme konusunda ciddiysek yeni nükleer santrallar kurulması üzerinde düşünmeliyiz” dedi. Lynas, çevreciler için bunu kabul etmenin zor olduğunu vurgulayarak, “Bu biraz, reddedilme korkusuyla anne babanıza eşcinsel olduğunuzu açıklamaktan çekinmeye benziyor” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir