Bütün Türkiye’nin gözü önünde Pina Yarımadasında denize dolgu yapan MNG Holding, yerle bir olan karizmasını kurtarmanın yolunu buldu: MNG Kargo, kullanılmış naylon kargo poşetlerini toplayarak ekonomiye geri kazandıracak. Hem vatandaşlara “çevre bilinci” aşılanacak, hemde elde edilen gelirle her ay iki okul yaptırılacak. MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, kampanyayı “sorumluluklarının gereği” olarak nitelendirirken, ‘imaj kurtarma operasyonu’ ile ilgisi olmadığını söyledi.

Kargo sektöründe her ay 20 milyon adet poşet kullanıldığını, kargoların teslim alındıktan sonra poşetlerin doğaya salındığını anlatan Aslan Kut, “Kullanılmış poşetler çevreye zarar veriyor. Bu atıklar doğada 400 yıl yaşayabiliyor. Sorumluluğumuzun bir parçası olarak bu kargo poşetlerini toplayıp tekrar ekonomiye kazandırarak her ay 2 okul yaptırmayı hedefliyoruz” dedi. 1-1.5 ay sonra hayata geçirilmesi planlanan proje ile 12 bin noktaya ‘kullanılmış kargo poşeti toplama kutusu’ koyacaklarını anlatan Kut, “Tüm kargo şirketlerinin kullanılan poşetlerini toplayarak geri dönüşümünü sağlayacağız. 20 milyon adedin dörtte birini toplasak ve topladıklarımızın yarısını değerlendirsek ayda 2 okul yaptırabiliriz” diye konuştu. Amaçlarının “çevre bilincini aşılamak” ve milli eğitime katkı sağlamak olduğunu söyleyen Kut, Radikal muhabirinin, MNG Holding’in Pina Yarımadasında denize dolgu yaptığı yönündeki haberleri hatırlatarak, “MNG bu proje ile imajını düzeltmeye mi çalışıyor?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

MNG de çevreci oldu
“Proje 2007 yılı sonunda biçimlendirildi. Çevre sorumluluğu hissettiğimiz için bu kampanyayı yapıyoruz. (Denizin doldurulması ile) Hiçbir ilgisi yok. Deniz Temiz Derneği’nin 4 yıldır sponsoruyuz. Ben ancak MNG Kango’nun Genel Müdürü sıfatı ile konuşabilirim. MNG Holding adına konuşamam. Denizin doldurulması ile ilgili farklı haberler çıktı. Hangisi doğru bilmiyorum.”MNG Holding tarafından, Muğla’nın Pina Yarımadası’ndaki Çomça Koyu’nda denize 5 yıldızlı bir turistik tesise iskele yapılması için 6 bin 700 metrekarelik alanına hafriyat dökülmüştü. Orman arazisine tesis yapan MNG Holding, hiçbir kurum ve bakanlıktan izin almadan denizi doldurmuş ve kıyının doğal görünümünü bozmuştu. Milas Kaymakamlığı başta olmak üzere, farklı kurumlar şirkete toplam 81 bin 500 YTL para cezası kesmiş, Muğla İl Özel İdaresi de kıyının eski haline getirilmesine karar vermişti. Ancak hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına 1 gün kala, MNG Holding’in önü yine açılmış, Maliye Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı 1 yıllık ön izin vermişti. Yasal süreci geciktirdiği gerekçesiyle de Milas Kaymakamı Bahattin Atçı görevden el çektirilmişti.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir