ÖİB Başkanı Metin Kilci 25 şeker fabrikasının 6 grup halinde satılacağını ve ilk özelleştirmenin bir ay içinde başlayacağını söyledi. Kilci, elektrik üretimi özelleştirmelerinde ise önceliğin termik santrallarda olacağını açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait toplam 25 fabrikayı 6 ayrı grupta özelleştireceklerini belirterek, bütün şeker fabrikalarının ihale sürecini bu yıl içinde başlatmayı planladıklarını ve ilk ihalelerin yaklaşık bir ay içinde açılacağını söyledi. Kilci iç ve dış gelişmelerin özelleştirme programını etkilemediğini belirterek, Elektrik Piyasası Yasası’nın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra özelleştirmeye başlayacaklarını söyledi. Kilci önceliğin termik santrallarda olduğunu açıkladı.

Milli Piyango’nun özelleştirmesi konusunda ilgili tasarı yasalaşınca gecikmeden ihale sürecini başlatmayı ve 2008 içinde özelleştirilmesini tamamlamayı hedeflediklerini bildiren Kilci, Piyango’nun lisans satışı yoluyla özelleştirileceğini kaydetti. Kilci lisans süresinin kesinleşmediğini ama 10 yıl süreyle lisans satışının söz konusu olacağını belirterek, “Meclis tatile girmeden tasarı kanunlaşır diye ümit ediyoruz. Yıl içinde lisans satışını yaparız. Satış yönteminde öncelikli olarak toplu ödeme söz konusu, hasılat paylaşımını henüz değerlendiriyoruz. İlk başta 10 yıllık lisans için belli bir bedel ödenecek. Hasılatta pay aldığınızda toplu ödeme o oranda azalacak veya toplu ödemeyi yüksek tutmak isterseniz hasılatta pay almayacaksanız” dedi.

Boğaziçi ayrı pakette satılacak
Kilci, otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için de bu yıl mutlaka ihaleye çıkacaklarını, ancak diğer işlemelerin gelecek yıla sarkabileceğini bildirdi. Rekabet Kurulu’nun, çok net söylememekle birlikte Boğaziçi Köprüsü’nün ayrı tutulması yönünde bir kararı olduğunu anımsatan Kilci, “Boğaziçi’ni muhtemelen ayrı değerlendireceğiz. Otoyol ağının ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün oluşturduğu paketten ayrı tutacağız. Bunun için de alternatif planlarımız var” dedi.

Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesine ilişkin tasarının komisyondan geçtiğini ancak Meclis tatile girmeden yasalaşmasının zor göründüğünü kaydeden Kilci, “Önceliğimiz otoyolların ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün işletme hakkı satışı. Burada teknik olarak, yatırımın geri dönüşün sağlanması ve makul bir bedel elde edilebilmesi için 25 yıllık bir süre öngörüyoruz” dedi.

Halkbank’ın kalan hisselerinin özelleştirme stratejisine ilişkin henüz alınmış bir karar olmadığını, ikincil halka arz konusunda da bir hazırlıkların olmadığını bildiren Kilci, özelleştirmenin piyasa koşullarına bağlı olduğunu anımsattı.

Üretim ihaleleri kısa sürecek
Kilci, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait santralların özelleştirilmesine ilişkin sürecin TBMM’de kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun Cumhurbaşkanı’nın onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başlanacağını bildirdi. Üretim tesisleri ile ilgili özelleştirmenin nispeten daha kısa zaman alacağını vurgulayan Kilci, “Kanunda yer aldığı şekliyle Enerji Bakanlığı’nın öngörüsüyle olacak şeyler. Onlar öncelikle portföy şirketleri kapsamında bir değerlendirme yapacak. Önce termik santrallar gündemde olacak. Santralların satışı sırasında bir takım yatırım kriterleri olacak” dedi.

Kanunun yayımlanması ve Enerji Bakanlığı’nın ön çalışma yapmasının 3-4 haftayı alabileceğine işaret eden Kilci, bunun ardından ihale sürecinin başlayacağını ve varlık satışı olacağını belirtti ve ekledi: “Burada farklı bir uygulama olacak. Biz Özelleştirme İdaresi olarak portföye almaksızın Enerji Bakanlığı’nın yönetimindeyken varlık satışı yöntemiyle özelleştireceğiz. Enerji Bakanlığımız hazırladığı model bu şekilde. Yeni bir model hep birlikte bakacağız.” EÜAŞ’a ait 103 hidroelektrik ve 19 termik santral bulunuyor.
Kilci, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye ait kalan toplam 19 dağıtım bölgesinde 4’ünün ihalesini bu yıl içinde tamamlamayı, kalan 15 dağıtım bölgesinin büyük bir kısmının özelleştirilmesini de çok hızlı bir şekilde 2009 yılında gerçekleştirmeyi öngördüklerini belirtti.

Elektrik üretimi
EÜAŞ’a ait santralların özelleştirilmesine ilişkin süreç Elektrik Piyasası Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başlayacak. Öncelik termik santrallarda olacak.

Şeker fabrikaları
Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait toplam 25 fabrikayı 6 ayrı grupta özelleştireceğiz. Tüm ihaleleri bu yıl içinde başlatmayı planlıyoruz. İlk ihale yaklaşık bir ay içinde açılacak.

Milli Piyango
2008 yılı içinde özelleştirilmesini tamamlamayı hedefliyoruz. Kesinleşmedi ama 10 yıl süreyle bir lisans satışı söz konusu olacak. Hasılat paylaşımını konusunu henüz değerlendiriyoruz.

Otoyol ve köprü
Otoyollar ve köprüler için bu yıl mutlaka ihaleye çıkacağız. Ancak diğer işlemeler 2009’a sarkabilir. Boğaziçi Köprüsü’nü otoyol ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden ayrı tutacağız.

Dağıtım bölgeleri
TEDAŞ’ta kalan toplam 19 dağıtım bölgesinde 4’ünün ihalesini bu yıl içinde tamamlamayı, kalan 15 dağıtım bölgesinin büyük bir kısmının özelleştirilmesini 2009 yılında gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

Halk Bankası
Halkbank’ın kalan hisselerinin özelleştirme stratejisine ilişkin alınmış bir karar yok. İkincil halka arz konusunda bir hazırlığımız bulunmuyor. Özelleştirme piyasa koşullarına bağlı.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir