7-8 Haziran tarihleri arasında Altın Yunus Otel’de yapılacak, “Arama ve karar konferansı”nda öne çıkan konular saptanacak.
EXPO 2015 yarışını kaybeden İzmir’in önümüzdeki 20-25 yıllık süreçte izleyeceği yol haritası, Çeşme’de kentin önde gelen kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 55 kişilik bir zirve ile belirlenecek. EXPO oylamasının ardından İzmirlileri Nisan ayında makamında ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de toplanmasını istediği zirve, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğiyle 7-8 Haziran tarihleri arasında Altın Yunus Otel’de gerçekleştirilecek.

EXPO 2020 kararı
“Arama ve karar konferansı” olarak nitelendirilen zirveye, Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan İzmir kamuoyunda etkili 55 kişi katılacak. Zirvenin yöneticiliğini ise, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr.Metin Ger yapacak. Zirvede ortaya konan fikirler ve alınan kararlar ise, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılacağı ayrı bir zirveyle değerlendirilecek ve İzmir’in yol haritasına son şekli verilecek. Böylece, EXPO 2020 gibi İzmir’in aday olması gündemde olan uluslararası organizasyonlar konusunda da son karar verilecek ve girişimlere başlanacak.

Yasal engel aşıldı
EGEV ve İZKA temsilcileri geçtiğimiz günlerde zirveyi yönetecek Prof. Dr. Metin Ger ile biraraya gelerek 55 kişilik katılımcı listesini büyük oranda belirledi. Katılımcılara davetiyeler de gönderilirken 55 kişilik katılımcı listesinin son şeklinin önümüzdeki yarın yapılacak İZKA Yönetim Kurulu toplantısında netleşeceği belirtildi. Zirve, geçtiğimiz günlerde yasal engelleri aşarak faaileyetlerine tekrar başlayan İZKA’nın resmi ilk arama konferansı olma özelliği de taşıyor. Arama Konferansı’nda İzmir’in aday olacağı yeni uluslararası organizasyonlar, ticaret, sanayi, sağlık merkezi olma hedefleriyle ilgili plan ve projeler tüm boyutlarıyla ele alınacak.

Gündem yok
Zirvede ön plana çıkacak konuları belirlemek için hiçbir ön hazırlık yapmadıklarını, görüşülecek tüm konuların ortaya atılacak fikir ve görüşler sonrasında belirleneceğini ifade eden Prof. Dr. Metin Ger, “Zirveye ‘gündemde şu madde ya da bu madde var’ diye başlamayacağız. Herkes aklındaki bilgilerle oraya gelecek. Belirli bir gündemimiz yok. Önce neler var elimizde ona bakacağız.”

Katılımlı yöntem

Konferansta ‘Katılımlı yöntem uygulaması’ adı verilen bir sistemi uygulayacaklarını belirten Ger, şu bilgileri verdi: “Önce İzmir’in fırsatları, güçlü ve zayıf yanlarını gözden geçireceğiz. Bununla birlikte yapılabilecek işler ortaya çıkacak. Öne çıkan konular belirlendikten sonra da yol haritası oluşturulacak. Misyon ve vizyon tartışmasına girilmeyecek. İzmir EXPO sürecinde ciddi bir birliktelik gösterdi. Çok farklı kesimler sonuna kadar biraraya geldi. Bu sinerjinin devamını nasıl sağlarız ve sağlayarak ne işler yaparız. Bunları görüşeceğiz.”

Önemli bir fırsat
EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, 31 Mart’ta Paris’te yapılan EXPO oylamasında yarışı kaybeden İzmir’in yeni yol haritasını belirlemek için önemli bir fırsat yakaladıklarını söyledi. Temizocak, “Toplanacak 55 kişi, 7 Haziran Cumartesi günü ve 8 Haziran Pazar günü öğlene kadar İzmir’in geleceği, aday olunacak uluslararası organizasyonlar ve yeni projelere karar vermek için görüşlerini aktaracak. Yani 8 saatlik uyku molası dışında tüm gündem İzmir olacak” dedi.

İkinci toplantıya Gül de katılacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25 Nisan’da EXPO adaylık sürecindeki katkıları nedeniyle kendisine teşekkür ziyaretinde bulunan Yürütme Komitesi üyelerine arama konferansı sonrası yol haritasının açıklanacağı değerlendirme toplantısına katılacağını ve İzmir’e her türlü desteği vermeye kararlı olduğunu belirtmişti.
7-8 Haziran’da gerçekleşecek zirvenin ardından yapılacak değerlendirme toplantısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılacak. İzmir’in 55 kişi tarafından belirlenecek yol haritası, Cumhurbaşkanı’nın da katılacağı bu zireyle son şeklini alacak. İzmir’in başta EXPO 2020 olmak üzere hangi uluslararası organizasyonlara talip olacağı da bu değerlendirme sonucunda netleşecek.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir