DSP Çeşme Belediye Başkan adayı Mete Gönenç, Çeşme Belediyesi tarafından “Çeşme Ilıca Termal Kür Parkı ve Çarşı Projesi” adı altında kimsenin haberi olmadan bir ihale yapıldığını iddia etti. İhalenin kimseye danışılmadan, yangından mal kaçırılır şekilde yapıldığını belirten Gönenç, durumun Çeşme ve İzmir için kaygı verici bir noktada olduğunu söyledi.

Dünyanın sayılı sağlık merkezi olmaya aday bir yapının şaibeli bir şekilde ihale edildiğini iddia eden Gönenç, “Yıllardır bu konuya el atmayan Çeşme belediyesince ilçede termal kaynağının merkezi olan ve belediye mülkiyetinde yaklaşık 60 dönümlük arazide kime danışılarak ve kim tarafından hazırlandığı belli olmayan bir proje var ortada. Bu proje kapsamında ayrıca birçok dükkan ve kafe de seçime iki ay kala yangından mal kaçırır gibi ihale edilmektedir” diye konuştu.

Bu tür büyük ihalelerin sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının katılımıyla yapılmasının daha doğru olduğunu belirten Gönenç, ayrıca ihaleye çok az sayıda firmanın girmesinin de şüphe yarattığını söyledi. Gönenç, “Ortak akıl dışında kimin ne yaptığının belli olmadığı bir ihale yapılıyor. Ayrıca ihaleye giren üç firmanın da verdiği rakamlar birbirine çok yakın. Bunların hepsi bizleri düşündürmektedir” dedi.

Konuyla tüm yetkililerin ilgilenmesi gerektiğini belirten Gönenç, Çeşme Belediyesi’ni de yanlıştan dönmeye çağırdı. Gönenç şunları kaydetti: “Başta şehir plancıları olmak üzere tüm duyarlı kişi ve kurumları konuya duyarlı olmaya çağırıyoruz. Belediyeyi ise yaptığı bu yanlıştan dönerek en azından seçime kadar ihale sürecini durdurmaya çağırıyorum.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir