“İBB Mobil” projesini tanıtan Başkan Topbaş, uygulamayla trafik kameraları, hal ve balık fiyatları, hava durumu, kültür-sanat etkinlikleri ile nöbetçi eczanelere kadar birçok bilgiye cep telefonundan ulaşılabileceğini açıkladı. “Hedefimiz e-İstanbul ve bunun cep telefonlu mobil uygulamaları olan m-İstanbul’dur” diye Topbaş, web sitemizin bu özellikleriyle dünyanın en iyi kamu sitesi olduğunu kaydetti.

İstanbul cebe girdi…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Web Sitemizin ‘Cep Telefonu Versiyonu’ olarak adlandırılabilecek “İBB Mobil” projesini kamuoyuna tanıttı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen tanıtım toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, Bilgi İşlem Müdürü Harun Kaya, Coğrafi Bilgi Sistemi Müdürü Hamdi Çinal ile basın mensupları ve vatandaşlar da yer aldı.

Trafik durumundan kültür ve sanata kadar her şey cebinizde…
Törende projeyi tanıtan Başkan Kadir Topbaş, internet ve cep telefonlarının ticaretten eğitime, kültürden sosyal hayata kadar pek çok alanda hızla yaygınlaştığına dikkat çekerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de yatırımlarında ve hizmetlerinde bilgi teknolojilerini çok yakından takip ettiğini ve kullandığını söyledi. “İBB Mobil” ile en kapsamlı belediye bilgilendirme projesini hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, web sitemiz üzerinden sağlanan ve şehir yaşamında yer alan birçok uygulamanın cep telefonu ile yapılabileceğini belirterek, “İBB Mobil uygulamasıyla web sitemizdeki trafik kameralarına, en yakın eczanelere, sebze-meyve ve balık fiyatlarına, hava durumuna, kentteki kültürel ve sanatsal etkinliklere, belediyeyle ilgili haberlere kadar birçok bilgiye cep telefonunun birkaç tuşuna basarak ulaşılabilecek. Uygulamayla, İETT ve İDO seferleri, doğalgaz ve su borcu öğrenilebilecek, şikayet bildirimi de yapılabilecek” diye konuştu.

Uygulama dünyada bir ilk…
Uygulamanın dünyada bir ilk olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, “Bütün bilgiler cebinizde, elinizde. Belediyeye gerip bir şey sorgulamanıza gerek yok. Hedefimiz e-İstanbul ve bunun cep telefonlu mobil uygulamaları olan m-İstanbul’dur. Bu uygulama dünyada bir ilk ve web sitemiz de bütün bu özellikleriyle dünyanın en iyi kamu sitesi. Bu projeyi kendi kaynak ve personelimizle hayata geçiren Bilgi Teknolojileri Daire Başkanımız Hakkı Tok kardeşime ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” dedi.Cep telefonundan evrak takibi de yapılıyor…
Vatandaşların “İBB Mobil” uygulamasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki evraklarının takibini de elektronik ortamda yapabileceğini anlatan Topbaş, “Artık belediyeye gelerek evraklarınızın hangi aşamada olduğunu öğrenmenize gerek yok. Cep telefonunuzdan iki tuşla öğrenebileceksiniz. Biz de kurum içinde bir evrakın hangi birimde ne kadar beklediğini takip ederek, çok beklemesi halinde ikazda bulunabileceğiz. Bu uygulamayla ayrıca, İETT otobüslerinin durağa ne zaman geleceğine, İDO vapur, deniz otobüslerinin saatlerine anında ulaşacaksınız. Doğalgaz ve su borçlarınızı öğrenebileceksiniz. Belediyemizle ilgili istek, şikayet ve önerilerinizi cep telefonunuzdan iletebileceksiniz. Yani belediyemizin her departmanında ne oluyorsa, bilgisayar ve cep telefonundan ulaşma imkanını sunuyoruz. Cep telefonu sadece konuşmak için değil, şehir hayatının bir parçası haline geliyor” şeklinde konuştu.

“Şehir Rehberimizden martılar bile görünüyor…”
İBB Mobil ile trafik kameraları ve yoğunluk haritalarına da ulaşılacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul’un dijital haritalarını bitirdik. Haritalarımızın çözünürlüğü çok çok iyi, Google’da 1 metre iken, bizde 10 santimetre… Google’da sokaktaki bir insanı görmeniz mümkün değil. Bizim hava fotoğraflarımızda ise martılar bile görülebiliyor. Belki ilerde yerdeki karıncaları bile gösterebileceğiz. Öte yandan, İETT otobüslerine trafik ışıklarını kontrol edecek bir sistem kuracağımızı daha önce anlatmıştık. Yani toplu ulaşımı kullanan vatandaşlarımız beklemesin diye otobüs trafik ışıklarına yaklaşırken kırmızı yanıyorsa bu yeşile dönecek. Otobüslerimizdeki konforu ve kaliteyi de arttırdık. Bu otobüslere binen kırmızı ışığa takılmadan istediği yere tıkır tıkır gidecek.”

“İBB Mobil” uygulamasından yararlanmak için Java destekli cep telefonuyla bütün operatörlerde Mobil yazıp 1530’a kısa mesaj göndermek yeterli. Gönderilen linke tıklayarak “İBB Mobil” uygulamasını cep telefonlarına kurmak çok basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. “İBB Mobil” uygulaması bir kere telefona kurulduktan sonra kolay kullanımlı menüsü sayesinde yapılmak istenen işlem bir kaç tuşa basarak kolayca yapılabiliyor. Programın ana menüsünden Ulaşım; Ödemeler- Sorgulamalar; Şikayet- Olay Bildirimi; Günlük Bilgiler; Yardım; Bilgilendirme biri seçilecek. İstanbullular uygulamaya hemen GPRS üzerinden ulaşabiliyorlar. Ücretsiz olan uygulamada cep telefonundan GPRS bağlantı ücreti dışında bir ücret ödenmiyor.Kaynak: İBB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir