İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 29 kavşak ve yol ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Başakşehir yatırımlarından oluşan toplam 1.8 milyar YTL’lik yatırımları, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı.

İstanbullulara ‘365 gün 24 saat hizmet etme’ ilkesiyle çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 29 kavşak ve yol ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi ile ve Başakşehir’de içinde kültür merkezi, gençlik merkezi, itfaiye binası, alışveriş merkezi bulunan yatırımları şehre kazandırmanın gururunu yaşıyor. Bağlarbaşı Kültür Merkezi ile 20 kavşak ve yolun ve Başakşehir yatırımlarının toplu açılışı ile 9 kavşak ve yolun toplu temel atma töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete alındı. Törende AK Parti İstanbul milletvekilleri, İstanbul Valisi Muammer Güler, ilçe ve belde belediye başkanları ile Büyükşehir Bürokratları da yer aldı.

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni projeler üreterek hayata geçiren, yüzlerce yeni yol ve kavşağı hizmete sokan, yüzlerce kavşak ve yolu genişletip imar planlarını yapan Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a 29 kavşak ve yol daha kazandırdı. Başakşehir’de düzenlenen toplu açılış töreninde Büyükçekmece, Kağıthane, Kartal, Maltepe, Pendik, Şişli, Tuzla, Fatih ve Gaziosmanpaşa’da inşa edilen 20 yol ve kavşak hizmete girdi. Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Ümraniye ve Kartal’daki 9 yol ve kavşağın da temeli atıldı.

Uzun yıllar tramvay hangarı ve otobüs garajı olarak kullanılan Bağlarbaşı’ndaki tarihi bina da Büyükşehir Belediyesi’nin Bağlı Kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü tarafından Bağlarbaşı Kültür Merkezi olarak hizmete sunuldu. 12 bin metrekarelik kapalı alana sahip Bağlarbaşı Kültür Merkezi, sergi alanları ve müze olarak üç ana binadan oluşuyor. Kültür Merkezi’nde 750 kişilik bir konferans salonu, 150 kişilik bir tiyatro salonu, 60’ar kişilik iki cep sineması ve çok amaçlı salonlar bulunuyor. Ulaşım Müzesi olarak oluşturulan alanda ise İETT tarihinden izler yer alıyor.

İstanbul’un yeni yaşam ve cazibe merkezlerinden Başakşehir’de ise, Sular Vadisi Çevre Düzenleme ve Rekreasyon Projesi 1.Kısım İnşaatı tamamlandı. Proje kapsamında Başakşehir 2.Etap’ta bir Kültür Merkezi, 5.Etapta Gençlik Merkezi ve 5.Etapta İtfaiye Binası ile Vadi Alışveriş Merkezi inşaatı tamamlandı. Yapılan yeni yatırımlarla Başakşehir yeni bir canlılık kazandırdı.

Başbakan Erdoğan; “İş bilenin, kılıç kuşananın!…”
Toplam 1 milyar 780 milyon YTL’lik dev yatırımlar zincirinin hizmete alındığını açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, İstanbul’un ve Başakşehir’in ülke sevdalarının en iyi şahidi olduğunu belirterek, 1995 yılında Başakşehir’deki evlerin temelini atıp da 18 ayda sahiplerine teslim edeceklerini söylediklerinde kendilerine gülenlerin, bu konutları sahiplerine teslim ettiklerinde şok olduklarını söyledi. Konutları o dönem 4 yıl vadeyle yaptıklarını, şimdi ise 10, 15 ve 20 yıl vadeyle Türkiye’nin 81 ilinde konut inşa ettiklerini anlatan Erdoğan, “İş bilenin, kılıç kuşananındır. Hayatında bir dikili ağacı olmayanlar onu hayal edemez. Bu ülkeye hizmet aşkı olmayanlar bunu hayal edemez. Bunun için onlar sadece engel olmanın yollarını ararlar. Onların işi iftiradır. Onların işi engel koymaktır. Onların işi ‘Acaba ne yaparız da bu hizmeti durdurabiliriz?’ bunu yapabilmektir. Onun için de işte onlar, gördüğünüz gibi partilerinin hesaplarını bile veremeyecek kadar yanlış yolların içerisindedir. Zaman bizi çok daha haklı çıkaracaktır. Çevirdikleri hileler, dolaplar bir bir ortaya çıktıkça, bunlar milletimizin nezdinde çok daha rezil olacaklardır” diye konuştu.

İstanbul’un su problemi yok…
İstanbullunun 1994 yılında yaşadığı susuzluğu hatırlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz o zaman İstanbul’u CHP zihniyetinden teslim aldık. İstanbul’un susuzluğunu biz giderdik. İstanbul’un nasıl çöp dağlarıyla yüklü olduğunu İstanbullu biliyor. Yıllardır İstanbul’da CHP zihniyeti vardı. İstanbul’un hava kirliliğini de İstanbullu biliyor. Belki 14-15 yaşındaki, 20 yaşındaki gençler bilmeyebilir. Gençler; annelerinize, babalarınıza sorun. ‘1994’ün İstanbul’u nasıldı?’ diye sorun. ‘Hava kirliliği neydi, çöp dağları var mıydı?’ diye sorun. ‘Anne, banyolardaki su bidonlarından dolayı küvetler ne durumdaydı?’ diye sorun. İstanbul su istasyonlarından geçilmiyordu, o hale gelmişti. Neden? Çünkü İstanbul’da su yoktu. Ama biz geldik, iktidar olduk ve Ferhat’ın dağları deldiği gibi Istranca Dağları’nı deldik. 180 kilometreden Terkos’a su getirdik. Ve işte o gün bu gündür, İstanbul’da susuzluk yok. Bugün de yok, Allah’ın izniyle yarın da olmayacak.”

Aynı anda İstanbul’un şehir hayatını güzelleştirecek ve kolaylaştıracak 20 kavşak ve yol, Bağlarbaşı Kültür Merkezi ile Kiptaş yatırımlarının toplu açılışının yapıldığını ve 9 yeni kavşak ve yolun temelinin atıldığını hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yol çalışmalarının toplam bedelinin 535 milyon YTL… Milletin kaynaklarını millet için kullanınca böyle güzel şeyler yapılabiliyor” dedi.

Bu kavşak ve yolların İstanbul’un trafiğine ve sosyal dokusuna yeni bir soluk getireceğini ifade eden Erdoğan, “Dünyanın göz bebeği, medeniyet tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul’a ne kadar hizmet etsek azdır. Biz, birilerinin aksine bütün azmimizle bu ülkenin tıkanan yollarını açmaya, genişletmeye devam ediyoruz. Karanlığa, karamsarlığa zerre kadar prim vermiyoruz. Aksine daha çok aydınlık, daha çok ışık için yollarımızı, şehirlerimizi, ülkemizi bayındır hale getirmeye çalışıyoruz. İstanbul, Türkiye, bizim aşkımız. Engelsiz koşuyu gerektirdiği için bütün koşularda hangi şartlarda olursa olsun mesafe almaya, koşmaya, milletimizin sevincini büyütmeye, umutlarını taze tutmaya devam ediyoruz. Sahte gündemler bizi rehin almıyor, ülke aşkımıza set vurmuyor” şeklinde konuştu.

Sadece Başakşehir’e 1.2 milyon YTL’lik yatırım!…
Açılışı yapılan 4 yıllık Başakşehir yatırımlarının toplam maliyetinin 1 milyon 200 bin YTL olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbulluların daha modern ve daha sağlıklı konutlarda, daha mutlu yaşaması gerektiğine inandıklarını ve bu anlayışın bir sonucu olarak, büyük konut hamlesini başlattıklarını söyledi. KİPTAŞ’ın son dört yılda 25 bin 708 konut yaparak hak sahiplerine teslim ettiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “50 bin konut daha yapmayı hedefliyoruz. Biz İstanbul için, İstanbul halkının daha iyi standartlarda yaşaması için büyük hayallerin peşinden koşmaya ediyoruz” dedi.

Açılışı yapılan Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin sergi alanları ve müze olarak 3 ana binadan oluşan toplam 12 bin metre kare alanı kapsadığını anlatan Kadir Topbaş, kültür merkezinde 750 kişilik konferans salonu, 150 kişilik tiyatro salonu ve 60’ar kişilik 2 cep sineması ile çok amaçlı salonlar bulunduğunu söyledi. Ulaşım müzesi olarak oluşturulan alanda da İETT tarihinden izler yer alacağını dile getiren Başkan Topbaş, İstanbul’un yeni yaşam ve cazibe merkezlerinden, yeni ilçe Başakşehir’deki “Sular Vadisi Çevre Düzenleme ve Rekreasyon Projesi”nin birinci kısım inşaatının da tamamlandığını ve hizmete açıldığını kaydetti. Proje kapsamında Başakşehir 2. Etaptaki kültür merkezi, 5. Etapta gençlik merkezi, itfaiye binası ve vadi alışveriş binası inşaatlarının da tamamlandığına dikkat çeken Topbaş, yatırımların İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: İBB

One Comment

  1. yalan soyluyor sayın baskan GÜVERCİNTEPE altınsehır kayabası na kacmıyon dolar harcadınız yalandan baska camur ımar sorunu dız boyu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir