Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Kızılırmak suyuna ilişkin iddiaları Gökçek gibi yalanladı. Kızılırmak suyunun, Ankara’ya su sağlayan iki baraj; Çamlıdere ve Kurtboğazı’ndan gelen su ile harmanlandığını anlatan yetkililer bilgi verdi.

“Daha önce Kızılırmak suyunun harmanlanmasına ilişkin ODTÜ, İTÜ ve Gazi Üniversitesinde tahliller yapıldı. Harmanlanınca içindeki sülfat oranı litrede 40 ila 80 arasında, suyun harmanlanma oranına göre değişiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün litrede sülfat oranı üst sınırı 250 miligram. Zaten sülfat vücuda zararlı değildir, tuz türevidir. Yüksek miktarda olunca bağırsak sisteminde bozukluk yaratarak, ishale yol açıyor.”

”Harmanlayarak veriyoruz”
Kızılırmak suyu, diğer barajlardan gelen su gibi İvedik Arıtma tesisine geliyor. Orada diğer su ile harmanlanıyor, çökertme havuzlarında temizlenip, klorlaması yapılıyor otomatik olarak, durutuluyor. Yani tüm işlemlerden geçtikten sonra şebekeye veriliyor. Su harmanlandığı için, Ankaralılar son iki haftadır içmelerine rağmen hiçbir farklılık hissetmediler. Çünkü tadında da başka bir unsurunda da farklılık yok. Su gibi su yani.

suaritma.jpg

İvedik Su ArıtmaTesisi

Bakanlık ‘karıştırılsın’ dedi
Ankara’da su kesintilerinin yaşandığı geçen yaz, Kızılırmak suyunun kullanılması gündeme geldiğinde tartışmalar sürerken Sağlık Balkanlığı, “Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’nın suyunda, sülfat, klorür ve sodyum düzeylerinin yüksek olduğunu fakat yine de bu suyun Çamlıdere Barajı’nın suyuyla karıştırılıp, İvedik arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra tüketilebileceğini” açıklamıştı.

Gökçek: 20 yıllık su ihtiyacını karşıladık

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek önceki gün yaptığı basın toplantısında, Kesikköprü’den Ankara’ya 2 hattan su vererek Başkentin 20 yıllık su gereksinimini karşıladıklarını bildirdi. 3’üncü hattın da önümüzdeki ay sonunda devreye gireceğini söyleyen Gökçek, “Suyumuz olmasına rağmen yine de tasarrufa devam edilmesini istiyoruz. Suyumuzu boşa harcamayalım” dedi.

İvedik’te karıştırılıyor
Kızılırmak’tan getirilen su ilk önce Kesik Köprü barajında toplanıyor. Barajda bazı işlemlerden geçirilip büyük kapalı depolara aktarılıyor. Su İvedik Arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra diğer iki barajdan gelen suyla karıştırılarak şehir şebekesine veriliyor. Gökçek’in açıklamasından sonra gazetecilerin İvedik Arıtma tesisinde görüntü almasına izin verilmedi.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir