Ankara Büyükşehir Belediyesi ile gAzi Üniversitesi Rektörlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen Beltek kurslarıyla 10 yılda 75 bin kişiye iş sahibi olma imkanı sağlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrenciler, engelliler ile dar gelirli ve yoksul vatandaşlara her türlü yardımı yaparken, “Balık Dağıtma”nın yanı sıra açtığı kurslarla “Balık Tutmayı” da öğretiyor. Gazi Üniversitesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde açılan BELTEK kursları büyük ilgi görüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşları bilgi ve beceri sahibi yaparak kentsel bütünleşmeyi sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu meslek standartlarına uygun insan gücü yetiştirerek Başkent ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla hizmete açtığı BELTEK kurslarından, 10 yılda 75 bin kişi yararlandı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Belediye Teknik Eğitim Kursları (BELTEK) başarı dolu 10 yılı geride bırakarak, düzenlemekte olduğu 3’er ve 2’şer aylık kurslarla binlerce Ankaralının mesleki teknik donanım sahibi olması için çalışmalarını sürdürüyor.

Her yıl yaklaşık 7 bin 500 Başkentlinin katıldığı ve 1999-2007 yılları arasında yaklaşık 75 bin kursiyerin faydalandığı BELTEK kursları, kent halkını bilgi ve beceri sahibi yaparak kentsel bütünleşmeyi sağlamayı hedefliyor. Kent ekonomisine katkıda bulunmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu meslek standartlarına uygun insan gücü yetiştirmek amacıyla hizmet veren BELTEK kursları, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi içinde 8 bölüm ve 66 branşta veriliyor.

Çalışmaları 3’er aylık dönemler halinde yürütülen BELTEK kurslarında, büyük ilgi gören Bilgisayar İşletmenliği, Bilgisayar Donatımı ve Bakım Onarımı ile Web Sayfa Tasarımı gibi dallar 2’şer aylık hızlandırılmış dönemler halinde gerçekleştiriliyor. Elektronik-Bilgisayar, Elektrik, Matbaa, Yapı, Mobilya-Dekorasyon, Metal-Döküm-Model ve Makine bölümlerinden birini başarıyla bitiren kursiyerler, ödül olarak İngilizce kurslarına katılabiliyor.

Ankaralıların yoğun ilgisini gören BELTEK, kurs zamanlarını hafta içi ve hafta sonu olarak düzenliyor. Kurslardan, lise ve yüksek öğrenimde okuyan öğrenciler, mezunlar, halen işletmelerde çalışanlar, emekliler ve işsiz gençler de yararlanabiliyor.
Orta ve küçük ölçekli sanayiye destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin küçük ve orta ölçekli sanayinin gereksinim duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını gidermek amacıyla başlattığı BELTEK kurslarıyla çeşitli iş kollarında binlerce insana istihdam imkanı sağlandı. Küçük ve orta ölçekli sanayiye nitelikli elman yetiştirerek destek sağlayan BELTEK’lere ayrıca belli işi olup da işlerinde uzmanlaşmak isteyenlerle, çeşitli üniversitelerde okurken alanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinerek geleceğe hazırlanmak isteyen genç kursiyerler de büyük ilgi gösteriyor.

Kursları bitirenlerden yüzde 48’inin üniversite mezunu olması, kursların niteliğini ortaya koyuyor. Hayata atılacak üniversite öğrencileri okullarında aldıkları teorik eğitimi kurslarla uygulama imkanı bulurken, işi olanlar da bilgilerini kurslarda attırabiliyor.

-Kursiyerlerin yüzde 38’i kadın
Kursiyerlerin yaşlara göre dağılımında yüzde 60’lık bölümü 21-30 yaş arasında, yüzde 15’lik bölümü ise 40-60 yaş arasında olduğu BELTEK kurslarına katılan bayanların oranının da yüzde 38 olması, kadın ve erkek ayrımı olmaksızın her yaştaki kişinin kurslara yoğun ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

-En büyük ilgi elektroniğe
1999 yılından bugüne kadar yoğun talep gören BELTEK kursları arasında en çok ilginin olduğu ana bölüm ise yüzde 32,02 oranıyla Elektronik – Bilgisayar Bölümü oldu. Bu bölümü yüzde 20,24 oranı ile Makine takip etti.

En az ilgiyi ise oransal olarak yüzde 0,51 ile Meslek Eğitim Bölümü, yüzde 0,47 ile Metal-Döküm-Model bölümü kursları topladı.
7’den 70’e her yaştan Ankaralıya açık olan ve alanında istihdam sağlayıcı eğitim amaçlı tek kurs olan BELTEK’lere kayıt yaptırmak isteyenler, BELTEK koordinatörlüğünün 202 34 68-69 numaralı telefonundan ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin http://www.ankara-bel.gov.tr/ adresinden ayrıntılı bilgi alabilecekler. Ayrıca ön kayıt için http://www.beltek.gazi.edu.tr/ adresinden online işlem yaptırabilecekler.

Online kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyer adayları, daha sonra kesin kayıt yaptırmak üzere Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi BELTEK koordinatörlüğüne şahsen başvuracaklar.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir