Bursa şehir merkezinde uzun yıllar atıl kaldıktan sonra arsası Emekli Sandığı’ndan kiralanan Santral Garaj, yıkılarak Kent Meydanı’na dönüştürüldü. Altı alışveriş merkezi olan Kent Meydanı’nın resmî açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün yapılırken, meydanla ilgili tartışmalar da sürüyor.

bursakentmeydan.jpg

İnşaatına başlandığı günden itibaren Bursa kamuoyunda tartışılan meydanın daha çok alışveriş merkezi olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Semih Pala, “Kent Meydanı beklentisi içine sokulan Bursalıların beklentisi yerine, üstünde avlusu olan devasa bir alışveriş merkezi yapılmıştır.” dedi. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Belediye Meclis üyesi Semih Pala, Atatürk Caddesi’ndeki bayram törenlerinin yapılabilmesine uygun bir yer olarak değerlendirilmesi gerekirken, şehrin merkezinde bulunan bu çok önemli alanda ulaşım entegrasyonuna yönelik hiçbir şey yapılmadığını savundu. Pala, “Raylı sistemin kalbi olması geren bölge alışveriş merkezine feda edilmiştir.” iddiasında bulundu.

Kaynak: Zaman

3 Comments

  1. Bu meydan bir mimari proje yarışması ile tasarlandı. Yani tasarım aşaması hem çoklu ortama açıldı hem de gelen projeler seçici kurul(jüri) tarafından belirlendi. 1. seçilen proje için bile belki de jüri bazı uyarılarda bulundu. Daha iyi bir sonuç için çaba sarfetti.

    Peki ama daha nasıl yapılabilir? Nasıl katılım ve mutabakat sağlanabilir. Hemen bir tarafı suçlamak kolay. Yöntem söyleyin o halde, nasıl birşey yapılsın diye. Şimdilerde “proje yapılmadan önce fikrimiz alınsın” diyenler var. Güzel olur elbette. Ama mesela bu meydan üç yıllık bir proje ve inşa süreci var. Proje ortaya çıktığında eleştirenler oldu, ama o bile geç. Daha önce fikrimiz varsa belirtmeli, katılım denen şeyin içine biz de girmeye çalışmalıyız. Ortada proje ve bina yokken hiç birşey hissetmeyenler sonra neredeyse yapanları, tasarlayanları “hain” ilan edecek kadar kabalaşabiliyorlar. Ne yazık ki böyle bir kültür de gelişiyor. Kanımca bundan kaçınmalı, eleştiri ve görüşlerimizi birazda zamanında yapmayı, bildirmeyi öğrenmeliyiz.
    Saygılarımla

  2. malesef bursa sehırcılık acısından hep yanlıslarla dolu dıger benzer buyuk sehırlere baktıgımda izmir ve adana gibi arada cok büyük farklar gozume batıyor …bir meydan projesını bıle ranta cevırmısler ….!

  3. Meydan işlevinden uzak, açık alanlı bir alışveriş merkezi… Ulaşım entegrasyonu sağlamayı bırakın mevcut ulaşım sistemini de kaydırdı… Şehircilik adına üzülüyorum bu “kent meydanı”na

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir