Yapımına MÖ. 700 yılında Bytnialılar tarafından başlanan, Romalılar ve Bizanslılar tarafından da kullanılan tarihî Bursa Kalesi, yeni bir ana kapıya daha kavuşuyor. Yüzlerce yıldır ayakta durmayı başaran ve Hisar Kapı, Kaplıca Kapısı, Pınarbaşı Kapısı, Zindan Kapısı ve Yer Kapı olmak üzere 5 ana kapıya sahip olan kalenin kapılarından Yer Kapı, merkez Osmangazi İlçe Belediyesinin başlattığı çalışmalarla gün yüzüne çıkıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu eserler çeşitli kişi ve kurumların desteği ile birer birer ortaya çıkıyor. Yerkapı ve surlar da diğer kapılar gibi kentin ziynetleri arasına katılacak. Restorasyon çalışmaları büyük bir özenle gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Tarihî yapıların tekrar ortaya çıkartılmasını öngören projelerde, şimdiye kadar kamulaştırma bedeli de dâhil olmak üzere 65 milyon YTL harcadıklarını söyleyen Altepe, bunun yaklaşık 8 milyon YTL’sinin İl Özel İdaresi tarafından karşılandığını ifade etti.

Bursa kalesinde diğer kapı ve surlardan farklı olarak iç ve dış olmak üzere iki ayrı kapının bulunduğu ”Yerkapı” projesi, iç kapı Kavaklı Caddesi’ndeki, dış kapı ise Yokuş Caddesi üzerindeki yerinde yeniden yapılmasını öngörüyor.

Her iki kapıya ilişkin restorasyon ve rekonstrüksiyon projeleri hazırlayarak Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Kuruluna sunan Osmangazi Belediyesi, projesi onaylanan iç kapının çalışmalarını yürütürken, dış kapı projesini başlatmak için de kurul onayını bekliyor.

Onaylı projeye göre, tarihî kapı 4,5 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip olacak. Surların piramit şeklindeki üst kısımları seyirlik olarak tasarlanırken, restorasyon çalışması Osmangazi Belediyesi’ne yaklaşık 2,6 milyon YTL’ye mal olacak.

Bursa Kalesi hakkında

Bursa Kalesi oldukça yüksek olup, yapımında çeşitli blok ve moloz taşlar kullanılmıştır. Kaleyi çeviren surların güney kısmındaki çift sur duvarları beş köşeli burçlarla da sağlamlaştırılmıştır. Bizanslılardan 1326 yılında ele geçirilen bu kale ve surlar Orhan Gazi tarafından üç köşeli burçlarla takviye edilmiştir. Bunlar Tophane ile Çakır Ağa Hamamı arasındaki silindirik ve üç köşeli burçlar olarak günümüze gelebilmiştir. Ne var ki, Bursa Kalesi’nin bazı bölümleri, Hisar Kapı ve surların bazı duvarları1855 yılındaki Bursa depremi sırasında yıkılmıştır.

Bugün kale ve surların günümüze gelebilen bölümlerinde yuvarlak kemerler, mazgallar dikkati çekmektedir. Pınarbaşı Kapısı ile Zindan Kapı arasında birbirlerine paralel uzanan surların bilinmeyen bir tarihte yeni yapılanma için kesme taşları sökülmüş, yalnızca temel izleri günümüze gelebilmiştir.

mimdap

2 Comments

  1. Bursa’nın ortaya çıkarılıp halkın hizmetine sunulacak daha çok eseri var ve ilgi bekliyor açıkçası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir