Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi (SMGM) Yürütme Kurulu, “yola devam” kararı aldı. Kurul, 3 Aralık 2008 tarihinde toplanarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca alınan “Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği’nin 7. maddesinin ikinci fıkrasının (i) bendinin yürütülmesinin durdurulması” kararı hakkında bir açıklamada bulundu.

Bu açıklamaya göre, Sürekli Mesleki Gelişim programının “yaygınlaşarak sürdürüleceği” ifade edildi. Ancak Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı alması nedeniyle, şu ana kadar sürdürülen 15 krediye dayalı “büro tescil belgesi yenileme” işleminin askıya alındığı duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Geldiğimiz aşamada, Büro Tescil Belgesi’ni ‘yenilemek’ isteyen meslektaşlarımız için SMM Yönetmeliği ile getirilen zorunluluk hukuksal süreçlerin açıklık kazanmaması nedeniyle askıya alınmıştır. Yargı süreci halen devam etmektedir” denildi.

Açıklamayı okumak için tıklayın.

3 Comments

 1. Konu ne efendim, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği’nin 7. maddesinin ikinci fıkrasının (i) bendinin yürütülmesinin durdurulması.”
  Cevap ne: SMG bütün hızıyla yoluna devam ediyor.
  Kimse sürekli mesleki gelişim dursun filan demiyor ki. Danıştay da demiyor. Sadece bu yaptığınız eğitimi kanunla kazanılmış bir hakkın önünde engel haline getiremezsiniz diyor.
  Odanın cevabı, SMG derinleşerek devam edecektir.
  Diyaloğa dikkatinizi çekerim. Sağırlar diyaloğu gibi. Siz mesleğin yapılmasında bu kredi sistemi engel olmaktan mahkeme kararıyla çıktı diyorsunuz, o smg nin faydasından, 2. dünya ülkelerine nasıl örnek teşkil ettiğinden bahsediyor.
  Bu “anlamama diyaloğu” veya kasten anlam kaydırma operasyonu tanıdık değil mi?
  Siz meslek odasının uygulama eksiklerinden bahseder eleştiride bulunursanız birden karşınıza odayı eleştirmek, küçültmek kavramları getiriliyor. Birden onlar odacı ve kamu yararını koruyucu, eleştirisi olanlar rantçı, şu partili bu partili oluyor. Onlar sosyal adaletçi, ilerici oluyor diğerleri paragöz, iktidar yanlısı, sağcı oluyor.
  Öyle ki mesela, son seçimlerde yer alan “mimarlar için mimarlar” listesi bu dedikodu bezirganlarının ağzında “sağcı liste” mesela. Onu destekleyen biri mi var, “sağcı listeyi destekleyen” yada resen “sağcı” ilan ediliyor.
  Bu insaftan, mantıktan ve malesef artık akıl kontrolundan uzak kişiler şimdi bakın nasıl kıvır kıvranıyorlar.
  Olur ama bu kadar da olmaz dedirten cinsten yorumlar bunlar.

 2. Büro tescil belgesine smg kursalarına katılmadın diye bir engel çıkamayacak. Mahkeme buna kara vermiş oda buna uyacak. Diğer sözler kenar süsü. Zor söylenmiş evet anlaşılıyor her halinden. Ayrıca smg eğitim dağıtmaya devam etsin bunda bir sakınca yok. Sınır ve baraj olmasın. Eğitim zorlamayla değil sevgiyle saygıyla verilir. Meslektaşın sonunda yani önüne gelen.

 3. eh yani… yolunuza devam edin tabi. ama yani bir gönülsüz açıklamada bu kadar lafın etrafından dolanıp dolanıp söylenecek şeye uzak durulur. büro tescilin alınmasına smg artık engel değil. direk bunu söyleyeceksiniz. bereket versin mimdap haberinin başlığında bu açıkça söylenmiş. yoksa oda açıklamasını okuduğunuzda bambaşka yerlere gidiyorsunuz. kelimelere eziyet, vatandaşa eziyet.
  saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir