Bodrumlu Gönüllüler Derneği üyesi Filiz Dizdar, Bodrum’un Göltürkbükü beldesinde bulunan doğal güzellikleriyle ünlü Cennet Koyu’nun mavi yolculuk yapan tekneler, balıkçılar ve bölgede piknik yapanlar tarafından kirletildiğini iddia etti.

Dizdar, Bodrum Yarımadası’nın doğal güzellikleriyle ünlü Cennet Koyu’nu her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini ve bu koyun Bodrum için önemli bir turizm bölgesi olduğunu söyledi.

Cennet Koyu’nun Bodrum Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan ve günlük turlarla ziyaret edilen 2 koydan biri olduğunu belirten Dizdar, “Koylarımızın doğru kullanılmasını istiyoruz. Ancak Cennet Koyu’nda son dönemde kirlilik yaşandığını gördük. Cennet Koyu, bölgede piknik yapanlar, balıkçılar ve mavi yolculuk yapan tekneler tarafından kirletiliyor” diye konuştu.

Cennet Koyu’nun turizm açısından önemli bir bölge olduğunu kaydeden Filiz Dizdar, “Koyda şu anda çok kötü bir görüntü var. Bölgeyi mutlaka temizleyerek korumalıyız” dedi.

TEMİZLİK YAPACAĞIZ

Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar ise Cennet Koyu’nun çevresinde geçen yıllarda çıkan orman yangınının koyu olumsuz etkilediğini belirtti. Kaynar, şöyle konuştu:

“Geçen yıllarda koyda kirlilik yarattığı öne sürülen balık çiftlikleri de bölgeden kaldırıldı. Biz bu bölgede her yıl temizlik yapıyoruz. Belediye olarak şu an beldede sahil düzenlemesi yapıyoruz. Buradaki çalışmalarımız tamamlandıktan sonra başta Cennet Koyu olmak üzere Göltürkbükü sahillerinde tüm belediye ekiplerimizle temizlik çalışması yapacağız. Cennet Koyu doğal sit alanıdır. Burada nelerin yapılabileceği kanunlarda belirtilmiştir. Doğal sit alanlarına günübirlik tur tekneleri girebiliyor. Ancak biz bölgede inceleme yapacağız. Cennet Koyu doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgemiz.”

Bölgede balıkçılık yapan Güllük Balıkçılar Kooperatifi üyesi Celal Yurdum ise Cennet Koyu çevresindeki çöplerin, denizin içinden gelerek sahile vurduğunu ifade etti.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir