Mercedes-Benz Türk İdare Meclisi Başkanı Landmann, petrol fiyatlarının artmaya devam etmesi durumunda, insanların arabalarını garajda bırakıp otobüsle işe gideceklerini söyledi.

Mercedes-Benz Türk’ün 100 bininci kamyon ve 50 bininci otobüs üretimi dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Daimler Otobüs Grubu Başkanı ve Mercedes-Benz Türk İdare Meclisi Başkanı Harald Landmann, Türkiye’deki 100 bininci kamyon ve 50 bininci otobüs üretiminin, dünya çapındaki müşterilerinin bu ülkeye olan güvenini ve 1960’lı yıllarda Türkiye’ye yatırım yapmanın ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini söyledi.

Landmann, gerek Aksaray gerekse Hoşdere’deki fabrikalarının, Mercedes-Benz içerisinde çok önemli sac ayaklarını oluşturduğunu ifade ederek, “Mercedes-Benz Türk’e yatırım yapmak geçmişte olduğu gibi bugün de önemli. 500 milyon Euro yatırım yaptık” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Landmann, artan petrol fiyatlarının şirketler için bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek, şirketlerin yüksek petrol fiyatlarını hemen müşterilerine yansıtamadığını söyledi.

Landmann, “Şehir içi trafikte otobüs pazarı artmaya devam edecek. Şehirler arası ulaşımda bir daralma olabilir. Petrol fiyatları artmaya devam ederse insanlar arabalarını garajda bırakıp otobüsle işe gidecekler” şeklinde konuştu.

AKSARAY’A YATIRIM PLANLIYORUZ

Harald Landmann, “Aksaray fabrikasını daha da büyütmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna da “Elbette, bütün alternatifleri düşünüyoruz. 100 bini yüksek bir çizgi olarak görmek gerekiyor. Son 5 yıl içerisinde üretimde çok ciddi artış oldu. Elbette ki Aksaray’a yatırım yapmayı planlıyoruz. Dünya pazarları nasıl talep ediyorsa biz de buna bağlı olarak devam edeceğiz” karşılığını verdi.

Landmann, Türkiye’nin, dünya pazarında 20-30 yıl önce olduğundan çok daha önemli rol oynadığını ve daha istikrarlı bir çerçevede bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye, dünya ticareti içerisinde kendisine daha sabit bir yer bulacaktır ve şimdi dünyada çok daha donanımlı olacak” dedi.

İç pazara ilişkin bir soru üzerine de Landmann, “Türkiye’deki enflasyonu biraz kısıtlamak gerekiyor tabii… Paranın fiyatı artıyor. Bunun sonucunda müşterilerimizin hayatı daha pahalı oluyor” diye konuştu.

Landmann, 250 bininci kamyon ve 100 bininci otobüs üretiminin ne zaman kutlanacağına dair soruyu yanıtlarken de, “İstikrarlı bir pazar olacağını düşünürsek önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde kamyon için jübilemizi kutlayabiliriz. Otobüste ise 7-8 yılda bu rakamı yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir