Yaklaşık 2 yıl önce İzmirli işadamlarının destek sözleri üzerine inşaatına başlanan ancak, daha temeli bile tamamlanamayan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi binası, hayırsever vatandaşların desteğini bekliyor. Dönemin İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’ın önderliğinde projesi hazırlanan, ihalesi gerçekleştirilen ve büyük bir törenle temeli atılan fakülte binasının tamamlanabilmesi için 10 milyon YTL gerekiyor.

Şans istedi
İzmirlilere, “Böyle bırakmayın” diye seslenen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, nakdi yardımın yanı sıra tuğla, demir, çimento gibi yardımları da kabul edeceklerini söyledi. İletişim Fakültesi öğrencilerinin imkansızlıklar içindeki binalarına rağmen yıllardır alanlarındaki tüm ödülleri topladığını belirten Prof. Dr. Göksel, “Biz İzmirlilerden çocuklarımız için bir şans istiyoruz” dedi.

Kaderine bırakıldı
2006 yılında büyük umutlarla temeli atılan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi binası, İzmirlilerden destek gelmemesi nedeniyle 2 yıldır kaderine terk edildi. Kurulduğundan bu yana 34 yıldır aynı binada eğitim veren İletişim Fakültesi’ne yeni bir bina kazandırmak amacıyla 30 Mart 2006 tarihinde Hilton Oteli’nde düzenlenen “Lansman Gecesi”nde, binanın tamamlanması için İzmirlilerden adeta yağmur gibi yardımlar yağmıştı.

Hayata geçmedi
Bu yardımların ancak bir bölümü gerçekleşirken önemli bir bölümü de lafta kaldı ve hayata geçmedi. Ulusal ve uluslararası birçok ödüle imzasını atan fakülte öğrencileri için üniversite eğitimine uygun bir bina yapmak istediklerini ancak verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirten Dekan Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, şunları söyledi:

El birliğiyle
“Kayseri Erciyes Üniversitesi’ndeki Hukuk Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, İletişim Fakültesi gibi tüm fakülteler birer işadamının hamiliğinde gerçekleştirildi. Her bir fakülte binasına da bu işadamlarının isimleri verildi. Ancak nedense İzmir’de tek bir fakülte binasını bile yapacak işadamı ya da hayırsever bulamadık. En azından el birliğiyle bu binanın bitirilmesini istiyoruz. Herkes bir tuğla koysa, binamız tamamlanacak. Nakdi yardıma tabii ki ihtiyacımız var. Ancak, bunun yanı sıra demir, çimento, tuğla gibi yardımları da kabul edebiliriz. Biz çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim ve öğretim görebileceği çağa uygun bir fakülte binası yapmak istiyoruz.”

Yayın izni var
İletişim Fakültesi olarak televizyon ve radyo yayıncılığı izinleri de bulunduğunu ancak yer sorunu nedeniyle bu imkanlarını dahi kullanamadıklarını kaydeden İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, yeni yapılacak fakülte binasında öğrencilerin hak ettikleri eğitimi alabileceklerini söyledi. Prof. Dr. Göksel, stüdyolardan amfilere, konfrans salonlarından açık spor alanlarına kadar projede her türlü ayrıntının düşünüldüğünü belirtti.

2 yıl önce ihale edildi
. İletişim Faktültesi’ne yeni bir bina kazandırma fikri 2 yıl önce doğdu. 2006 yılında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ile yapılan görüşmeler sonucunda kampus alanında İletişim Fakültesi binası için 15 dönümlük yer ayrıldı.
. Bu alana İletişim Fakültesi binasını yapmak için kolları sıvayan İletişim Fakültesi Mezunlar Derneği, dönemin İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’ın da hamiliğinde bir ‘Lansman Gecesi’ düzenledi.

Söz verdiler
. Bu geceye katılan birçok işadamı 100 bin YTL, 500 bin YTL vereceklerine dair sözler verdi. Bu sözleri alan Mezunlar Derneği, hemen projeyi hazırladı, ihaleye çıktı.
. İhaleyi kazanan Boyutsan Limited Şirketi hemen hazırlıklara girişti ve binanın temelini atmaya başladı.
. Ancak yemekte verilen sözlerin ardından yaklaşık 1.5-2 milyon YTL bağış bekleyen İletişim Fakültesi Mezunları Derneği, bu rakamın onda birini ancak toplayabildi. Büyük umutlarla başlanan proje de temel aşamasında öylece kaldı.

Projede herşey düşünüldü
Ege Üniversitesi kampus alanı içinde yaklaşık 15 dönümlük arazi içine kurulacak olan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 14 bin 93 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Konferans ve sergi salonlarından, radyo ve televizyon stüdyolarına kadar, iletişim fakültesi için gerekli her birimin yer aldığı projede, aynı zamanda uluslararası iletişim merkezi de yer alıyor.

7 yaşındaki çocuk kumbarasını bağışladı
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi binasının temel aşamasında kalmasının fakülte yönetiminde üzüntüye neden olduğunu belirten İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, aldıkları en önemli bağışın 7 yaşındaki bir öğrenciden geldiğini söyledi. Bir akrabası fakültede çalışan öğrencinin bu duruma çok üzüldüğünü ve kumbarasını derneğe bağışladığını belirten Prof. Göksel, “Bu çocuğun kumbarasından 31 YTL çıktı ve bunu bize okulu tamamlamamız için verdi. 7 yaşındaki bir çocuk için kumbarasındaki para onun bütün varlığıdır. Ancak bu çocuk hiç düşünmeden bize bu parayı verdi. Eminim İzmir’de gelir seviyesi çok yüksek olan birçok hayırsever vardır. Bu kişilerden 7 yaşındaki çocuk gibi tüm varını yoğunu istemiyoruz, ama okulumuzu tamamlayabilmek için en azından bizlere destek olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir