Amerika’nın Boston şehrinin ilk Türk Kültür Merkezi, Commonwealth Avenue ile Brighton Avenue’nun kesiştiği noktada bir törenle hizmete girdi. Boston Türk Kültür Merkezi -(Boston Turkish Cultural Center) açılışı, Boston Fahri Konsolosu Erkut Gömülü’nün katılımıyla yapıldı.

Program öncesi Saray Restaurant, Inbound Pizza ve Boston Kebap House sponsorluğunda Türk yemeklerini yiyen konuklar, Turkuaz Market’in tatlılarıyla ağızlarını tatlandırdılar. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tanıtım filminin gösterilmesiyle başladı.

Avukat İlyas İnanır, Türkiye ve Türk kültürünün tanıtımı açısından büyük bir ihtiyacı karşılayacağını belirttiği merkezin kurulması için çaba harcayan Boston Türk müteşebbislerine çok teşekkür etti. Açılış kurdelesini kesen Boston Fahri Konsolosu Erkut Gömülü ise konuşmasında bu tür kültür merkezlerinin sayısının artmasından heyecan duyduğunu ve asıl işin şimdi başladığını belirtti. Gömülü, yapılacak faaliyetlerle merkezin çevre Türk insanı için bir çekim merkezi olması gerektiğini söyledi. Gömülü, burada verilecek Türkçe dil eğitiminin dilimizin yaygınlaşması açısından çok önemli olduğunu ve kültür merkezi bünyesinde kurulacak ve çevrede ilk olacak Türkçe Kütüphane’ye de gerekli desteği vereceğini söyledi.

Programa katılmaktan ve açılışı yapmaktan büyük onur duyduğunu söyleyen Erkut Gömülü, konuşmasını Milli Takım’a başarılar dileyerek bitirdi. Kültür Merkezi Müdürü Şener Dere ise kültür merkezinde Türkçe dil eğitimi verileceğini, yakın zamanda ney ve ud derslerine başlanacağına ve uzun vade de ebru kursları verileceğini söyledi. Ayrıca her türlü spor organizasyonunda maçları mutlaka canlı yayınlayacaklarını, amaçlarının insanlara buluşup muhabbet edecekleri ve Türkiye hasretini bir nebze de olsa dindirebilecekleri bir ortam sağlamak olduğunu belirtti.

Kaynak: Zaman

One Comment

  1. Çok kıymetli ilyas abi, kültür merkezinin açılışında katkısı olan herkese sizin nezdinizde teşekkür eder, allah çalışmalarınızda kolaylık versin derim. İsminizi tesadüfen internetten buldum. Haberleşirsek sevinirim. SADİ ÇIRACI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir