İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatına geçen yıl haziran ayında başladığı 3.3 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hattındaki bazı binalarda ortaya çıkan çatlaklar, belediyeye geri adım attırdı. Evka 3 ile Bornova Merkez arasındaki 100’e yakın binada, metro kazıları nedeniyle sorun yaşanması nedeniyle çalışmalara ara verildi. 800 metrelik son bölümün yapımı ertelendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üniversitelerin ve uzmanların verdiği raporları inceledikten sonra, hattın yarım kalan bölümü ile ilgili son kararı vereceklerini söyledi. Dünyada inşaat sektöründe her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığını belirten Başkan Kocaoğlu, süreç içinde dünyada uygulanan çeşitli yöntemleri de mercek altına alacaklarını bildirdi.

Zorunlu gecikme

Kocaoğlu, Ege Üniversitesi Hastanesi ile Evka 3 arasındaki çalışmaların kalan bölümünde herhangi bir sorun olmadığını, inşaatın tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Kocaoğlu, bu bölümü, planlanan süre içinde hizmete sokmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Apartman krizi nedeniyle inşaatın yeraltında Bornova Merkez’e ulaşacak hattında çalışmalar durunca, Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka-3 İstasyonu arasındaki hattaki çalışmaları hızlandırdı. Yeraltı tüneliyle ilgili sorun aşılmaması durumunda bile, 9 ay içinde iki istasyon tamamlanacak. Yüklenici firma Bozoğlu İnşaat, 67 milyon 402 bin YTL teklifle ihaleyi kazanmıştı. Ancak bu durumda, şartnameye göre 20 ayda tamamlanması planlanan üç istasyon, zamanında bitirilemeyecek.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir