Bodrum’da 50 yıl önce turizmi başlatan ev pansiyonculuğu bitiyor. Beş yıldızlı oteller ve tatil köylerinin sayısı artarken, 1500’ü bulan pansiyon sayısı 100’ün altına düştü.

İlçede, tarihi evlerinin birkaç odasını, yerli ve yabancı turistlere açan Bodrumlu pansiyoncular, modern tesisler karşısında rekabet gücünü yitirdi. Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon’a göre pansiyonculuk yapanlar vefasızlıkla karşı karşıya:

“İlk başta pansiyoncular ‘misafir’lerinden para almaya utanırdı. 1959 yılında kurulan ilk turizm derneğimiz pansiyoncular için bağış gibi para toplardı. Turistler gittikten sonra para ev sahiplerine verilirdi. 1970’li yıllarda pansiyonlara ilgi artınca, yarımadada gelir düzeyi de arttı. O yıllarda Bodrum’a gelenler, hâlâ Bodrum âşığıdır. Birçoğu burada evlenip yerleşmiştir. Ama Bodrum’un begonvilli pansiyonları kalmadı. Şimdi geçinemeyen pansiyoncular, yerlerini disko, market, lokanta, butik olarak kiralamaya başladı. 1970-1980 yıllarında sayısı 1500’ü bulan pansiyon sayısı 100’ün altına düştü.”

Bodrum’un pansiyoncularından Zeki Köylü de ‘her şey dahil’ sistemi yüzünden grosmarketlerin önündeki küçük bakkal dükkânları gibi kaldıklarını belirtiyor:

“İlçede bir turizm komisyonu oluşturulup, her şey dahil sisteminin nitelikleri belirlenmeli. Pansiyonlar biterse ortadireğin tatil hakkını da elinden almış oluruz.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir