Bodrum yarımadasının betonlaşmış hali turistleri de isyan ettiriyor. Bodrum Profesyonel Turist Rehberleri Derneği (BORED) Başkanı Neşe Gökbel, Bodrum yarımadasını ziyaret eden turistlerin en fazla aşırı yapılaşmadan şikâyet ettiğini söyledi.

Bodrum’a gelen turistlerin daha çok merkezdeki Bodrum Kalesi, Antik Tiyatro, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Halikarnas Mozolesi ve Myndos Kapısı’nı ziyaret ettiklerini belirten Gökbel, Gümüşlük, Yalıkavak, Göltürkbükü gibi yerlerde de çok özgün mekânlar olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:“Bodrum’u daha çok İngiliz, Alman, Rus, İtalyan ve Kuzey Avrupa’dan gelen turistler ziyaret ediyor. Bunların büyük bölümü Bodrum’a sürekli olarak geliyor. Bodrum yarımadasına gelen turistler en fazla aşırı yapılaşmadan şikâyet ediyor. Bodrum’da çok hızlı bir yapılaşmanın olduğunu ve bu durumun onlara çok çarpık ve olumsuz geldiğini belirtiyorlar. Sınırsız kapasite kullanımına endişeyle bakıyorlar. Bu düşüncelerini bize daha sonra yaptığımız yazışmalarda da anlatıyorlar, uyarılarda bulunuyorlar.”

Gökbel, Bodrum yarımadasında çok fazla reklam tabelası bulunduğunu, bu durumun turizmi olumsuz etkilediğini savundu. Bu reklam panolarının denetlenmesi gerektiğine işaret eden Gökbel, “Bodrum’da reklam tabelaları çok fazla. Kara yollarının kenarında, hatta liman çevresinde bile bu tabelalardan görebilirsiniz. Tabelalar dikkatsiz ve bencilce kullanılıyor. Bir kentin cazibe noktası olan yerlerin fotoğrafını çekmek isteyen turistler, reklam tabelaları ile karşılaşıyor” dedi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir