Almanya’nın Köln kentinde yaşayan iç mimar Ebby Lewandowski’nin 1993 yılında yatırım amaçlı olarak Antalya’da aldığı arazi, başına dert oldu.

ormankanun.jpgLewandowski, 15 yıldır yaşadıklarını şöyle anlattı: “1993 yılında, 3 bin metrekarelik arsayı 135 bin Alman Markı ödeyerek, tamamının tapu arazisi olduğunu söyleyen 3 kişiden aldım. O tarihlerde çevrede yerleşim birimi olmayan araziye ev yaptırmaya başladım. Bir yıl sonra Orman Bakanlığı yetkilileri, bölgede inşaatın yasak olduğunu söylediler.

İki kez aldım, yetmedi

Kısa bir araştırmadan sonra arsanın orman, 2B ve tapu arazilerinden oluştuğu ortaya çıktı. O zamanki bakan ile görüşmem de sorun olmadığı belirtildi ve gereken işlemler yapılıp ev yaptığım bölümü tapudan tekrardan satın aldım. Dokuz yıl boyunca binayı butik otel olarak işlettim. Ancak 2004 yılında, yine mahkemeden uyarı geldi; bölgenin Orman Bakanlığı’na ait olduğu iletildi. Bunun üzerine, 2006 yılında yine Orman Bakanı ile görüştüm. Bana kaygılanmamam gerektiğini, bir sorun olmadığını ve yakında çıkartılacak yeni kanunları beklememi söyledi. Bu sayede orman arazisi sayılan kendime ait yeri tekrar satın alabileceğimi ya da en azından kiralayabileceğimi belirtti. Bu açıklamalar üzerine beklemeye başladım.”

Bakan emir verdi ama…

Bu görüşmeden sonra bir gelişme olmadığını belirten Lewandowski, 2007 sonbaharında araziyi boşlatması yönünde yeni bir yazı aldı. O dönemde kaza geçirdiği için Almanya’da olduğunu ve bakanla tekrar görüşemediğini anlatan Lewandowski, sözlerini şöyle bitirdi: “Ocak ayında eşyaları dışarı atarak evi boşaltmışlar. Hepsi çok değerli eşyalar ve şimdi neredeyse kullanılamaz hale gelmiş. Elektriği, suyu kesmişler. En son geçtiğimiz Nisan ayında tekrar bakanla görüştüm. Bana arazinin üç farklı bölümden oluştuğunu ve hemen ölçüm yapacakların söyledi. Telefonla emir vererek ölçümü başlattı. Ama çok geç verilen bir karardı. Bunu niye daha önce yapmadıklarını anlamadım. Bana kısa sürede olayın çözüme kavuşturulacağı söylenmesine rağmen hala bir sonuç alınamadı.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir