Geçmişte sosyal ve kültürel mekanlar, parklar ve daha birçok hizmet yönünden mahrum bırakılan Güngören; 1990’lardaki altyapı hamlesinden sonra, şimdilerde hızlı bir değişim süreci yaşıyor.

Bölgenin yeşil alan, kültür merkezleri, imar, ulaşım ve trafik gibi temel problemlerini masaya yatırdıklarını söyleyen Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman; yaklaşık 4 yıllık yönetiminde ilçeyi büyük oranda değiştirdiklerini kaydetti. İmar planlarını yenileyerek işe koyulduklarını belirten Başkan Karaman, “Öncelikle artan nüfusla yetersiz kalan ve eskiyen altyapıya el attık. Çinçindere yatağını dev kolektörlerle ıslah ettik. Her yağışta ev ve iş yerlerini sular altında bırakan atık su kanalları genişletilerek, insan boyunu aşan sel görüntülerine son verdik” dedi.

Sosyal tesisler
Parkların arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını da ifade eden Başkan Karaman, yeşil alan miktarının yüzde 50 artırıldığını dile getirdi. “Göreve talip olduğumuzda vatandaşımıza verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik” diyen Başkan Karaman, “Halkımız ‘park istiyoruz’ dedi. Biz de 60 dönümlük arazi elde ettik. Bu yerlere park ve sosyal tesisler kurduk” diye konuştu. Başkan Karaman, Güngören’de kurulan her tesiste ya tarihî bir mirası canlandırma ya da doğal güzellikler oluşturma çabasında olduklarını vurguladı. Başkan Karaman sözlerini şöyle sürdürdü: “16. Yüzyıl mimarisiyle yapılan Cevizlik Parkı ve Sosyal Tesisleri bunun en güzel örneklerinden biri. Genç Osman döneminde hizmet veren ve aynı bölgedeki bir kervansarayın kayıtlarına göre inşa edilen tesis; restoran, kafeterya ve toplantı salonunun yanı sıra, bahçesindeki oyun grupları, yürüyüş alanı ve havuz-şelale gibi fonksiyonlarıyla ilçe halkının en gözde mekanlarından biri haline geldi. Aynı şekilde Şeyh Şamil Parkı, Güneştepe Şelaleli Park ve Sadık Özgür Parkı da faaliyete geçti. Park ve yeşil alan noktasındaki en büyük iki projemiz de yapımına başlanan Köyiçi ve Güneştepe’deki şehir parkları.” Yürütülen planlı çalışmalarla ilçenin trafik ve ulaşımda yeni bir döneme girdiğine işaret eden Başkan Karaman, “Henüz birkaç yıl öncesine kadar bölgemize araçla girmeye çekinilir, bundan esnaf ve halkımız olumsuz etkilendirdi. Ancak şimdi çevre ilçeler bile transit geçişler için Güngören’i tercih ediyor. Başta Güngören tramvayı olmak üzere cadde düzenlemeleri, üst ve alt geçitler, yan yollar ve benzer yatırımlarla trafik ve ulaşımda büyük hamleler gerçekleştirdik” diye konuştu.

Dev tiyatro
İlçe trafiğini sıkıntıya sokan noktalara köprülü kavşaklar yapıldığını anlatan Başkan Karaman, “Cadde ve sokaklardaki parklanmayı engellemek için ilçenin çeşitli noktalarında 11 adet yeraltı otoparkı yapacağız.
Bunlardan Merter’deki ilk otoparkın yapımı büyük oranda tamamlandı. Diğerlerinin ise proje çalışmaları devam ediyor” dedi. Sosyal ve kültürel hayatta, mekan eksikliği sebebiyle çevre ilçelere bağımlı kalan Güngören’in bu eksikliğini de yavaş yavaş tamamladıklarını kaydeden Karaman; önümüzdeki günlerde açılacak olan Kadın ve Gençlik Merkezinin her türlü toplantı, gösteri ve sergi ihtiyaçlarını karşılayacağını anlattı.

Gültekin Kaya

Kaynak: Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir