Bir erime ihbarı da Türkiye’nin en önemli buzul alanından geldi. Van Gölü’nü besleyen buzulların eridiği tespit edildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Ali Fuat Doğu, gölün güneyinde yok olmaya yüz tutmuş küçük buzullar tespit ettiklerini açıkladı.

Doğu Anadolu yüksek oluşu nedeniyle, Türkiye’nin en önemli buzul yatağı. Bölgedeki en önemli buzul dağları Cilo, Sat ve Ağrı. Bir de Gevaş-Bahçesaray arasında küçük buzullar var. İşte bu bölgelerde son yıllarda çok hızlı çekilme gözlediklerini açıklayan Prof. Dr. Doğu, “Bu buzullar üç yıl daha dayanamayacaktır. Bu buzulların ömrünün son günlerini yaşadığını söyleyebiliriz” dedi.

‘Üç yıl içinde tamamen yok olabilir’ denilen buzullar, bölgenin en önemli su kaynakları. Van Gölü’nü besleyen dereler de bu buzullar sayesinde varlıklarını sürdürüyor. Prof. Dr. Doğu’ya göre tehlike büyük: “Buzullar eriyince Van Gölü sadece yağışlarla beslenir hale gelecek. Oysa buzullar, kar yağmadığı dönemlerde depoladığı su ile önemli bir beslenme dengesi oluşturmaktadır. Dengesizlikle birlikte göl seviyesinde ciddi azalma beklenebilir. Bu, biyolojik dengeyi değiştirir.”

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. çok doğru düşünüyoysunuz çevre sever olaraktan budurumdan çok rahatsızım. ama siziz gibi bilinçli insanlar olduğu sürece biz bu sorunları çözeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir