5 Aralık 2009’da devreye girecek yönetmelikle, ‘1000 metrekare ve üzerinde kullanım alanı olan yeni binalarda merkezi ısıtma sistemine geçilecek’ yorumu yapan, kazan sanayicileri adına Ali Eren, ‘Yeni binalarda kombi kalkacak’ dedi.

Yeni yapılan binalarda dairelerde kullanılan kombiler tarih oluyor. Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesinin 1000 metrekare ve üzerinde kullanım alanı olan yeni binalarda kombi yerine merkezi ısıtma sistemi kullanılmasını zorunlu kıldığını açıkladı.Eren, düzenlediği basın toplantısında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 5 Aralık 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, yönetmelikle ilgili yapılan düzenlemelerin ise 5 Aralık 2009 tarihinde uygulanmaya başlayacağını kaydetti.

‘Standartlar değişecek’
Yönetmeliğin Türkiye’nin çehresini ve yaşam standartlarını değiştirecek yeni uygulamalar getirdiğini söyleyen Eren, “Yönetmeliğin 13’üncü maddesi 1000 metrekare ve üzerinde kullanım alanı olan yeni binalarda kombi yerine merkezi ısıtma sistemi kullanılmasını zorunlu kılıyor” dedi.

Yönetmeliğin, ısınma sistemlerinin seçiminden binaların mimari yapısına, yaşam tarzından ülke ekonomisine yapılacak katkı, can güvenliği, hatta çevreye kadar pekçok alanı kapsadığını anlatan Eren, “En önemlisi ise son dönemde doğalgaz faturalarından şikâyet edenleri ilgilendiriyor.

Merkezi sistem, faturalarda yüzde 30 oranında azalma vaat ediyor” diye konuştu. Eren, pay-ölçer aletiyle daireye giren sıcak su miktarını ölçerek veya radyatörlerin üzerinden ortaya çıkan ısıyı ölçerek doğalgaz giderinin daire başına düşeni kadar ödenmesinin mümkün olduğunu söyledi. 0Kombi yerine merkezi ısıtma sistemi kullanmanın ekonomik faydaları bulunduğunu dile getiren Ali Eren, merkezi sistemin kombilere oranla yüzde 30 daha tasarruflu olduğunu, bu sayede doğalgaz faturalarının düşeceğini, daha az doğalgaz tüketileceği için de yurtdışından satın alınan doğalgaza Türkiye’nin 4 milyar dolar fazladan ödemesinin önüne geçileceğini anlattı.

Eren, merkezi sistemlerin, uzun süreli olası doğalgaz kesintileri ve fiyat artışlarının olduğu dönemlerde küçük bir müdahale ile sıvı ya da katı yakıt kullanmaya imkân sağladığını belirtti.

Kombi kullanılan binaların merkezi sisteme dönüşümü için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Enerji Komisyonu’nun bir çalışma yaparak konunun Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne eklenmesini sağlaması gerektiğini ifade eden Eren, bu dönüşüm için Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 42’nci maddesinin gerekli düzenlemeleri ve uygulamaları tarif ettiğini, binada oturanların yüzde 51’inin bireysel sistemden merkezi sisteme geçmek istediğinde o binada dönüşümü gerçekleştirmenin mümkün olduğunu anlattı. Merkezi sistemin kombilere oranla yüzde 10 ile 30 daha tasarruflu olduğunu vurgulayan Eren, hesaplarına göre kombi ile ısınan mevcut 5 milyon 300 bin abonenin yönetmelik koşullarında merkezi sisteme dönüşmesi halinde yıllık gaz faturaları toplamında her yıl en az 2 milyar dolar tasarruf etmesinin mümkün olduğunu savundu.

Yüzde 74’ü kombi
Yönetmeliğin doğru bir şekilde uygulanmasının hayati önem taşıdığını belirten birlik başkanı Eren, hazırlanan yönetmeliğin öngörülen tarihte yürürlüğe girebilmesi için ilgili kurumların hızlı hareket ederek düzenlemelere işlerlik kazandırmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Ali Eren, Türkiye’de 7 milyon 200 bin doğalgaz abonesi olduğunu, bunun yaklaşık 5 milyon 300 bin adedin (toplam abonenin yüzde 74’ü kombi) bireysel abonelerden oluştuğunu söyledi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir