İller Bankası, 29 Mart yerel seçimlerinde belirlenecek olan belediyeler için 9.5 milyar TL’lik paket hazırladı. Seçimlerden sonra başkanlar kredilerle karşılaşacak.

Hükümetin küresel krize karşı yeterli önlem almaması vatandaşın ve sanayicinin gelirinde daralmaya neden olurken, İller Bankası 29 Mart yerel seçimlerinde belirlenecek olan çiçeği burnundaki belediyeler için 9.5 milyar TL’lik bir kredi paketi hazırladı.

Küresel krize kulak tıkayıp yerel seçim atmosferine giren hükümet, önümüzdeki beş yıllık süre içinde belediyelere İller Bankası kanalı ile aktaracağı bütçeyi şimdiden ayarladı. İller Bankası tarafından hazırlanan yol haritasına göre önümüzdeki beş yıl içinde içme suyu için 1 milyar 410 milyon TL, atıksu için 2 milyar 355 milyon TL, üst yapı için 3 milyar 280 milyon TL, katı atık için 275 milyon TL, makine araç gereç için 1 milyar 880 milyon TL ve diğerleri için 2 milyon TL olmak üzere toplam 9 milyar 375 milyon TL kredi paketi oluşturuldu. Böylece yerel seçimlerin ardından vatandaşın sandıkta belirleyeceği yeni belediye başkanları kapsamlı bir kredi ile karşılanacak.

İller Bankası’nın yanı sıra Maliye Bakanlığı bütçesinden de belediyelere kaynak aktarmasına karşın, belediyelerin büyük bir kısmı borç batağından kurtulamıyor. Vergi borcu bulunan belediyelerin başında İstanbul’un Şişli ve Sarıyer belediyesi ile Kocaeli ve Adana Büyükşehir Belediyeleri liste başında yer alıyor. Geçen yıl yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, belediyeler ve il özel idarelerine, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden pay verilmesinin önü açıldı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir