İlk kademe belediyelerinin kapatılmalarıyla ilgili verdikleri hukuk mücadelesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı. Açılan davalar kabul edilirse, 283 ilk kademe belediyesi için referandum gündeme gelecek.

Belediyelerin kapatılmasını öngören 5747 sayılı kanun ile 29 Mart 2009 tarihinden itibaren kapılarına kilit vurulacak 283 ilk kademe belediyesi için yeni bir umut doğdu. Türkiye genelindeki 147 ilk kademe belediyesi kapatma kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuruda bulundu. Belediyeler kapatma kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “örgütlenme hakkı ile “ayrımcılık yasağı” maddelerine ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki referandum koşuluna aykırı olduğunu savundu. AİHM tazminat talepli bu davaları kabul ederse, yasayla kapatılan 283 ilk kademe belediyesi için referandum yapılması gündeme gelecek. AİHM’nin kapatılan belediyeler için tazminata hükmedebileceği ya da dostane çözüm kararı verebileceği öğrenildi. Karanın dostane çözüm yönünde olması referandum yapılması anlamına geliyor.

Danıştay görüşüyor
İlk kademe belediyeleri AİHM dışında Danıştay’dan da müjdeli haber beklemeye başladı. Daha önce Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takviminin, 1 Ocak tarihi itibariyle başladığını açıklaması ile 862 belde belediyesi kapatılmaktan kurtulmuştu. Ancak ilk kademe belediyeleri bu kapsama alınmamıştı. Beldelerin kapatılmasını öngören 5747 sayılı kanunun 22 Mart 2008 tarihinde yürürlüğe girmesinin Anayasanın 67. maddesindeki, “Seçim kanunlarında yapılan değişikler yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz” hükmü ile çeliştiğini belirten ilk kademe belediyeleri, 31 Aralık’ta Ankara’da bir araya gelerek Danıştay’a dava açmıştı. YSK’ya da itiraz dilekçesi veren ilk kademe belediyeleri, 862 belde belediyesine tanınan seçime katılma hakkının kendilerine de verilmesini talep etmişti. Danıştay’ın dava açan belediyeler ile ilgili kararını Şubat ayı sonuna kadar açıklaması bekleniyor. 29 Mart 2009 tarihi itibariyle tüzel kişilikleri sona erecek 283 ilk kademe belediyesinden 37’si İzmir’de bulunuyor.

İzmir’de Kapanacak İlk Kademe Belediyeleri
Helvacı
Bağarası
Gevrekköy
Yeni Foça
Armutlu
Bağyurdu
Ören
Ulucak
Yukarı Kızılca
Değirmendere
Görece
Oğlananası
Özdere
Tekeli
Gümüldür
Asarlık
Emiralem
Harmandalı
Koyundere
Maltepe
Seyrek
Türkelli
Ulukent
Ürkmez
Payamlı
Ayrancılar
Çaybaşı
Karakuyu
Pancar
Subaşı
Yazıbaşı
Canlı
Çırpı
Yelki
Sarnıç
Kaynaklar
Sasalı

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir