Danıştay 1. Dairesi, ayda 10 tona kadar su için ücret almayan, belediye otobüslerini ücretsiz yapan, sağlık merkezlerinde muayene ücretini 1 YTL’ye çeken ve belediye fırınından ucuz ekmek satan İzmir’in Dikili Belediye Başkanı SHP’li Osman Özgüven hakkında, ruhsata aykırı eklenti yapan 150 konutun sadece 8’ine ceza vererek “ayrımcılık yaptığı” iddiasıyla soruşturma açılması gerektiğine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı, Belediye Başkanı Özgüven hakkında İsmetpaşa Mahallesi Mutlu Tatil Sitesi’nde yer alan 150 adet konutun hepsinde ruhsat ve projelerine aykırı eklentiler yapıldığı halde sadece 8 kişiye ceza uyguladığı gerekçesiyle soruşturma açılması için izin verdi. Başkan Özgüven, Bakanlığın iznine itiraz etti. İtirazı görüşen Danıştay 1. Dairesi itirazı reddetti.

Oy birliğiyle alınan kararda şöyle denildi:

“Dosya içeriğine ve ön inceleme raporunda yer alan belge ve bilgilere göre ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, yetkili mercii kararına yapılan itirazların reddine, dosyanın Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine, oybirliğiyle karar verildi.”

Danıştay 1. Dairesi’nin bu kararının ardından Belediye Başkanı Ömer Özgüven, İmar İşleri Amiri Ebru Çelik Kaval ve Fen İşleri Müdür Vekili Ali Uygan hakkında soruşturma yapılacak. Dikili Cumhuriyet Savcısı suç teşkil eden bir durum tespit etmesi durumunda Başkan Özgüven, Kaval ve Uygan hakkında dava açabilecek.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir