İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi’nin ilçeye yaptığı 256 milyon TL’lik yatırımların toplu açılışı ile kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’nin yıkımı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Kosova savaş kahramanı Adem Yeşari ile Milli Sporcu Hidayet Türkoğlu’nun adı da Bayrampaşa’daki eserlerde yaşayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi, Bayrampaşa’ya 5 yılda her alanda toplam 256 milyon TL yatırım yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve Bayrampaşa Belediyesi’nin ilçeye yaptığı yatırımların toplu açılışı ile kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’nin yıkımı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin ev sahipliği yaptığı törene, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, Kosova İçişleri Bakanı Zenun Pajaziti ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplu açılışı yapılan yatırımlar arasında Edirnekapı – Sultançiftliği Tramvayı başta olmak üzere, itfaiye binası ve 3 yeni okul, spor kompleksi, yeşil alanlar ile pek çok cadde ve kavşak da yer alıyor.

bayrampasa_cezaevi38.jpg

Egemen Bağış; “20 milyar yabancı sermaye istihdam anlamına geliyor”
Bayrampaşa Cezaevi önünde düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, hükümetlerinden önce Türkiye’ye yıllık ortalama 1 milyar dolar yabancı sermaye geldiğini, şimdi gelen yıllık yabancı sermaye ortalamasının ise 20 milyar dolar olduğunu belirterek, “Yabancı sermaye refah, istihdam ve dünyayla yarışabilmemizi sağlayan teknolojiler anlamına geliyor” dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kadir Topbaş ikilisinin İstanbul’a çok şey kattığını vurgulayan Bağış, “Çok güzel hizmetlerinden dolayı Başkanımız Kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum. O gerçek bir İstanbul beyefendisi. Kendisi İstanbul’un tarihinde görülmemiş altyapı projelerini gerçekleştirdi. Bugün sadece metrobüs her gün 500 binden fazla insanı son derece emniyetli ve hızlı bir şekilde evine işine ulaştırıyor. Yine başkanımız Topbaş deniz ulaşımında yeni çığırlar açtı. Melen’den getirdiği suyla İstanbul’un 20-30 yıllık su sorunu ortadan kalktı. Birileri bu İstanbul beyefendisine öyle yada böyle diye bilir. Ama ben bir İstanbullu olarak onun hizmetlerinden çok memnunum. Sizlerin de memnun olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olmasında Başkan Topbaş’ın çok büyük emeği bulunduğunu vurgulayan Bağış, Hüseyin Bürge’nin belediye başkanlığı yaptığı 15 yılda Bayrampaşa’nın nereden nereye geldiğini de herkesin gördüğünü de sözlerine ekledi.

Başkan Topbaş; “İstanbul’daki yatırımlar bizi gösteriyor…”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da gece gündüz demeden İstanbul’a hizmet sevdalarını aktardıklarını belirterek, 5 yılda 25 milyar TL yatırım yaptıklarını, ulaşıma 12 milyar TL yatırarak çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Hizmetleri halkla ve sivil toplum kuruluşlarıyla kolkola girerek gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bizim sevdamız yarınlarımızı hazırlamak. Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünün hissedilmesini sağlamak. Bugün sadece İSKİ 5 milyar TL yatırım yaptı. İstanbul’un ilçe ve beldelerine 20 milyar TL yatırım yaptık. Altyapıdan ulaşıma, sağlıktan sosyal tesislere ve spora kadar kentin her türlü sorununu çözümünde biz varız. Göreve geldiğimizde plansız olan şehri bugünlere taşıdık. Doğalgazı Çatalca’ya, Silivri’ye, Beykoz’a, Şile’ye ve Adalar’a kadar taşıdık. Hanımların kuyu suyuyla çamaşır yıkadığı köylere kadar içilebilir kalitede su götürdük. Toplu ulaşımda attığımız adımlar küçümsenmeyecek kadar çok. Göreve geldiğimiz 2004 yılı başında günlük toplu taşım kullanım oranı 6 milyon 200 bindi. Şimdi her gün 12 milyon kişi toplu taşımayı kullanarak evine, işine, gezmesine gidiyor. Kültür merkezlerinin ve tiyatroların sayılarını arttırdık. Şehir Tiyatroları’nın koltuk sayısını iki katına çıkardık. İşimiz bizi zaten anlatıyor. Metrobüste, metroda, deniz takside, evinizdeki temiz suda bizi görüyorsunuz.”

Bütün yol, kavşak ve altyapı çalışmaları sırasında toplam 500 kilometre fiberoptik kablo döşeyerek internet, iletişim gibi hizmetlerin daha kaliteli alınmasına zemin hazırladıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da göreve başladıktan bugüne kadar 189 kavşak ve yol düzenlemesi bitirdik. 302 kilometre yol yapmışız. 17 milyon metrekare park ilave etmişiz bu şehre. Göreve geldiğimizde 44 kilometre olan raylı sistemi dönemimizde 73 kilometreye çıkardık. 54.5 kilometrelik metro inşaatımız da hızla sürüyor. Bunun 27 kilometresini bu yılsonunda açacağız. 82 kilometrelik metro hattını da ihale aşamasına getirdik. Göreve başladığımızda İstanbul’da raylı sistemi günde 402 bin insan kullanıyordu, şu an 1 milyon 300 bin insan kullanıyor. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla 2012’de 7 milyon insan her gün raylı sistem kullanacak. Hedefler büyük. Öte yandan, 5 yılda 17 özürlüler merkezi kazandırdık İstanbul’a. Özürlülere ve yaşlılara evde bakım hizmetlerimiz, kadın aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz verilen sağlık hizmetlerimiz aralıksız devam ediyor. Şu ana kadar 671 bin bayan kadın ve aile sağlığı merkezlerimizden hizmet aldı. İSMEK’te bu yıl 230 bin insan eğitim alıyor. İşgal edilen sahilleri tekrar halkımızla buluşturduk. İstanbul’un denizleri artık halkımız tarafından kullanılır hale geldi ve 8 halk plaja açtık. Günde 15 bin ton çöpün toplandığı bu şehrin artık New York’tan daha temiz olduğu söyleniyor. Her yerde halkımızın yanındayız. Çünkü ‘insanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla hizmet ediyoruz. Bu şehre ve bu ülkeye hizmet sevdamız var. Gücümüzü de milletten alıyoruz” diye konuştu.

bayrampasa_cezaevi39.jpg

Bayrampaşa cezaevi yeşil alan ve kültür-sanat merkezi oluyor…
“Çağlayan’daki en kıymetli arazimizi Adalet Bakanlığı’na adliye sarayı olarak verirken Bayrampaşa Cezaevi ve Sultanahmet Adliyesini istedik. Kültür ve sanat merkezi yapalım dedik. Burada önümüzdeki dönemde başkanımızla birlikte aktif yeşil alanlar ve kültür merkezi haline getirilecek. Hedefimiz bu” diyen Kadir Topbaş, cezaevi arazisinin bir kısmının da Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne verileceğini, cezaevi yanındaki TEM yolunun üstünün kapatılarak yol üzerinin de yeşil alan olacağını kaydetti. Topbaş, “İstanbul’da tüm yaşam alanlarının meydanlara ihtiyacı var. Batı meydanlara demokrasi alanları diyor. Bayrampaşa’da da meydanlara ihtiyaç var. Burada özellikle TEM yolu ile ayrılan Altıntepsi Mahallesi ile Muratpaşa ve İsmetpaşa Mahallelerinin arasındaki ilişkiyi kurmak adına 200 metrelik yolun üstünü kapatacağız, yeşil alan yapacağız. Yürüyerek karşıya geçeceksiniz ve burada oturup dinlenebileceksiniz. Bu bölge için önemli bir yaşam alanı olacak” şeklinde konuştu.Hidayet Türkoğlu ile Kosova kahramanının adı Bayrampaşa’da yaşayacak…
Başkan Kadir Topbaş, önümüzdeki yıl bitirecekleri Bayrampaşa Spor Kompleksi’ne, Bayrampaşalı olan ve NBA’de oynayan Milli Basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nun adının verilmesi için Belediye Meclisi’ne teklif götüreceklerini de müjdeleyerek, “Bu kadar güzel bir insanın isminin Bayrampaşa’da yaşamasını arzu ederiz. Eminim meclisimiz bu teklifi kabul edecek” dedi.

Törende konuşan Kosova İçişleri Bakanı Zenun Pajaziti ise, İstanbul’da bir parka Kosava’nın savaş kahramanı Adem Yeşari’nin isminin verilmesi için kendilerinin bu törene davet edilmesinin bağımsız devlet olduktan sonra aldıkları en önemli davet olduğunu vurgulayarak, “Kosova’nın bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine gösterebilecek daha büyük bir saygı yoktu” dedi.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ise, Bayrampaşa Cezaevi’nde yaşanan çatışmaların bölge halkının psikolojisini yıllarca olumsuz bir şekilde etkilediğini belirterek, ilk balyozu vurmalarının ardından cezaevinin tarihe karışacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bürge, “Realist politikacılar olarak Bayrampaşa Cezaevi’nin yıkılacağı sözünü verdik ve bu sözü tuttuk” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından kurdele kesilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve Bayrampaşa Belediyesi’nin yaptığı yatırımların toplu açılış töreni yapıldı. Daha sonra kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’nin dış duvarına ilk balyozu Abdülkadir Aksu ve Başkan Topbaş ve Hüseyin Bürge vurarak yıkım işlemini başlattı. Yıkıma kepçelere devam edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bayrampaşa’ya Yapılan Yatırım ve Hizmetler
Toplam Yatırım Maliyeti: 192.387.854,27 TL

A) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bayrampaşa’ya Yapılan Açılışı Yapılacak Yatırım ve Hizmetler
Yatırım Maliyeti: 22.916.518,50 TL

1. 10 bin 99 m atıksu hattı döşeme İşi
2. İlçe genelinde cadde ve sokaklar ile yaya alanı düzenleme çalışması
3. Abdi İpekçi Numunebağı Caddesi’ni aydınlatma İşi
4. Maltepe Topkapı Caddesi’nin düzenleme İşi
5. 100. Yıl Cad., 12. Sok, 34. Sok, 50. Yıl Cad., Abdi İpekçi Cad., Akpınar Cad., Ali Fuat Başgil Cad., Ayancık Sok, Bayrampaşa Sebze Hali, Bayrampaşa Belediyesi, Cicoz Yolu, Davutpaşa Çiftehavuzlar Cad., E-80 (03), Esenler Cad., Eski Edirne Asfaltı, Ferhatpaşa Cad, Fevzipaşa Cad., Güneş Cad., Hudut Yolu, İsmetpaşa Cad., Kadife Kavşağı, Kamil Cad., Maltepe cad., Maltepe Kışla Cad., Millet Cad., Numunebağ Cad., Papatya Sok., Selamet Sok., Şehit Kamil Balkan Cad., TEM 03(E6), Topkapı Maltepe Yolu, Tuna Cad., Tümen Sk., Uluçay Sok., Uluyol Cad., Uygur Cad. asfaltlama çalışması

B) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bayrampaşa’ya Yapılan Biten,
Devam Eden ve Planlanan Yatırım ve Hizmetler:
Yatırım Maliyeti: 169.471.335,77 TL

Biten Yatırım ve Hizmetler:
1. Edirnekapı-Sultançiftliği Tramvayı tamamlandı.
2. 3 kavşak, üstgeçit ve yol yapıldı.
• Metris Kavşağı
• Bayrampaşa Kadife Kavşağı ve Bağlantı Yolları
• Bayrampaşa Yaya Üstgeçidi
3. Bayrampaşa’da doğalgaz kullanımı %100’e ulaştı ve Bayrampaşa’ya toplam 5 bin 578 m doğalgaz hattı döşendi.
4. Cevatpaşa, Bayrampaşa Merkez İSMEK’lerde toplam 10 bin 582 kursiyere eğitim verildi.
5. 27 Okula yazıcı, tarayıcı, projeksiyon, bilgisayar ve ses sistemi alındı.
6. 1 okula fen laboratuvarı, 1 okula fizik laboratuvarı ile 1 okula kimya laboratuvarı yapıldı.
7. Bayrampaşa Spor Kompleksi Bilgi Erişim Merkezi açıldı. Üye sayısı 1.235 kişi olan merkezde 18 bilgisayar ile hizmet veriliyor.
8. 2 bin 211 adedi yangın olmak üzere 3 bin 44 itfaiye olaya müdahale etti.
9. 4 yeni itfaiye aracı alındı.
10. Bayrampaşa İtfaiye Binası yapıldı.
11. Bayrampaşa Kültür Merkezinde 24 çocuk oyunu, 24 konser gerçekleştirildi.
12. Parklara; çocuk oyun grubu, fitness aletleri ve kent mobilyaları yerleştirildi.
13. Kavşak, yol, park, bahçe, yeşil alanların bakım ve onarımı yapıldı.
14. Bayrampaşa Mezarlığı’nın bitkilendirme ve rehabilitasyonu yapıldı.
15. Mehmet Akif Parkı ile Yahya Kemal Parkı yapıldı.
16. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ile Görüntüleme Merkezi açıldı. Farklı branşlarda 19 bin 900 kadına, 124 bin 468 sağlık tarama hizmeti verildi.
17. 74 bin 99 adet evde sağlık hizmeti verildi.
18. Bayrampaşa Özürlüler Merkezi’ni açıldı. Merkezde 154 zihinsel özürlü öğrenciye hizmet verildi.
19. Özürlülere ücretsiz servis hizmeti veriliyor. (Alo 153)
20. İlçe genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıldı.
21. Toplam 7940 eğitim seti dağıtıldı.
22. Bayrampaşa Spor Kompleksi’nde, basketbol, voleybol, tenis, Uzakdoğu sporları ve masa tenisi branşlarında toplam 1 milyon 134 bin 415 bin kişiye hizmet verildi.
23. Vatandaşlara tesislerde ücretsiz spor hizmeti veriliyor.
24. 4 okula kapalı spor salonu yapıldı.
• Osmangazi İlköğretim Okulu
• Mobil İlköğretim Okulu
• Cevatpaşa İlköğretim Okulu
• İnönü Işın İkinci Endüstri Meslek Lisesi
25. Bayrampaşa Stadı’na sentetik çim yapıldı.

Devam Eden Yatırım ve Hizmetler:
1. Bayrampaşa Spor Kompleksi İnşaatı
2. Altıntepsi Kat Otoparkı ve Yeşil Alan Düzenleme İnşaatı
3. İlçe genelinde yol üstlerinde 15 bin 195 araç kapasiteli otopark hizmeti veriliyor.

Planlanan Yatırım ve Hizmetler:
1. Yenidoğan Mahallesi Demirkapı Caddesi üzerinde Zeminaltı Otoparkı İnşaatı

Bayrampaşa Belediyesi’ne Ait Yatırım ve Hizmetler
Toplam Yatırım Maliyeti: 63.235.865,00 TL

A- Bayrampaşa Belediyesi’ne Ait Açılışı Yapılacak Yatırım ve Hizmetler
Yatırım Maliyeti: 61.035.865,00 TL

1. Tuna Caddesi Sosyal Tesisi Binası Ve Bilim Merkezi
2. Orta Mahallesi Kreş İnşaatı (Bayram Yuva-2)
3. Kocatepe Mahallesi Zeminaltı Otoparkı
4. Afet Merkezi – Kurban Satış Ve Kesim Yeri – Sabit Pazar Ve Yeşil Alan Düzenleme İşi
5. Bayrampaşa Spor Evi
6. Bayrampaşa Belediye Stadı Ve Sosyal Tesisi
7. Bedaş – İSKİ – İGDAŞ Vezneleri
8. Sabri Akpınar Parkı Spor Tesisleri
9. 4 Adet Park Yapımı (Şehit Adem Yaşari Parkı, Şehit Zafer Gürcan Işık Parkı, Konçoğlu Parkı, Dökümcüler Parkı)
10. Diğer Park Ve Refüjler
11. Çam Sokak Özellikli Yol Düzenleme İşi
12. 7 Adet Özellikli Yol Düzenlemesi (19. Sokak, Bağlar Caddesi, Çınar – Ersan Sokak, Kosova Caddesi, Ordu Caddesi – Okul – Mektep Sokak, İstiklal Caddesi)
13. Gençlik Sitesi (www.on5yirmi5.com)
14. Çağrı Merkezi
15. AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi)
16. İstihdam Çalışması
17. Balkan Kültür Merkezi Çalışma Ofisi
18. Taksi Durakları Modernizasyonu
19. Çıkmaz Sokak Çalışmaları
20. Çevik Kuvvet Restorasyon Projesi

Bayrampaşa Belediyesi’ne Ait Devam Eden ve Planlanan Yatırım ve Hizmetler
Yatırım Maliyeti: 2.200.000,00 TL

Devam Eden Yatırım ve Hizmetler
1. Mostar Üst Geçit Köprüsü
2. Eminefendi Caddesi
3. Akpınar Caddesi Orta Refüj Çalışması
4. Ürgüplü Caddesi
5. Havai Hatların Yer Altına Alınması

Planlanan Yatırım ve Hizmetler
1. Balkan Kültür Merkezi
2. Kadın Barınma Evi
3. Manastır Caddesi
4. Altıntepsi Bilgi Evi
5. Kocatepe Kot Düşürme
6. Cevatpaşa Bilgi Evi
7. Kentsel Dönüşüm Projesi

Devlet Kuruluşlarına Ait Yatırım ve Hizmetler
Toplam Yatırım Maliyeti: 56.028.200,00 TL

İl Özel İdare Tarafından Yapımı Biten Yatırımlar
1- 3 Yeni Okul Yapıldı ( Sancaksoy İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu, Şehit Büyükelçi İsmail Eres Endüstri Meslek Lisesi)
2- 17 Okul Yenilendi ve Büyük Tadilat Yapıldı (Şakire Sadi Obdan İlköğretim Okulu, Şair Şinasi İlköğretim Okulu, Uluğbey İlköğretim Okulu, Mobil İlköğretim Okulu, Ahmet Haşim İlköğretim Okulu, Cevatpaşa İlköğretim Okulu, Şair Baki İlköğretim Okulu, Mustafa Itri İlköğretim Okulu, Nail Reşit İlköğretim Okulu, Kocatepe İlköğretim Okulu, Bayrampaşa İlköğretim Okulu, Hürriyet İlköğretim Okulu, Nuri Örs İlköğretim Okulu, Ali Ükler İlköğretim Okulu, Hacı İlbey İlköğretim Okulu, Profesör Muharrem Ergin İlköğretim Okulu, Tuna Lisesi)
3- İki Okul Alanında Kamulaştırma Yapıldı
4- Çetin Emek Stadı Onarımı ve Çimlendirmesi yapıldı
5- Bayrampaşa Devlet Hastanesi ve Tevfik Sağlam Polikliniği’ne tıbbi malzeme alımı yapıldı

İl Özel İdare Tarafından Yapımı Devam Eden Yatırımlar
1- Bayrampaşa Gençlik ve Spor Merkezi İnşaatı

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

3 Comments

  1. BAYRAMPAŞAYA YATIRIMLAR GÜZEL
    YALNIZ BU ŞEHİTKAMİL BALKAN CADDESİNE YAPACAĞINIZ
    YATIRIMLALAR NASIL OALCAK TAM BİR ATIL CADDE HALİNE GELDİ.İLGİ GÖSTERSENİZ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir