Bayrampaşa Cezaevi, 41 yıl sonra kapılarını kapadı. Ölüm orucu direnişleriyle uzun süre gündemde kalan Bayrampaşa Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüler diğer cezaevlerine nakledildi. Cezaevi arazisine konut yapılması planlanıyor.

‘Hayata Dönüş’ operasyonlarıyla noktalanan ölüm orucu direnişlerinin simgesi İstanbul Bayrampaşa Cezaevi tamamen boşaltıldı. Fiziki koşullarının yetersizliği ve kent içinde kalması nedeniyle Bayrampaşa yerine Silivri’de yeni bir cezaevi inşa edildi. Adına da yerleşke denildi.

1967 yılından bu yana Türkiye’nin gündeminde olan çok sayıda kişiyi ağırlayan Bayrampaşa Cezaevi boşaltıldı. 41 yıldır birçok tarihi ana tanıklık eden cezaevinin ana kapısı sadece eşyaların taşınabilmesi için açılıp kapandı.

Bayrampaşa Cezaevi’nde bulunan 5 bin 500 mahkum çeşitli cezaevlerine sevkedildi. Sınırlı sayıda görevli içeride bulunan eşyaların taşınmasına nezaret etmek için bırakıldı. Cezaevindeki telefon kulübeleri bile sökülerek yeni cezaevlerine gönderildi.

Cezaevi kapısına asılan listelerden yakınlarının nereye nakledildiğini bulmaya çalışan vatandaşlar ise uygulamadan memnun değildi.

Cezaevi arazisine hastane ve konut yapılacağı iddia ediliyor. Yıllarca cezaevine gelenler sayesinde ticaret yapan çevre esnafı ise bölgeye üniversite yapılmasını istiyor.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir