CHP liderinden beklenen açıklama geldi. Dün bir TV programında konuşan Genel Başkan, Aziz Bey ile yola devam edileceğini söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) yılbaşından önce yaptığı toplantıda yeniden adaylığı neredeyse kesinleşen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla ilgili dün CHP lideri Deniz Baykal’dan beklenen açıklama geldi. MYK toplantısında da Kocaoğlu’ndan övgüyle söz eden ve kendisiyle yola devam edileceğini söyleyen Deniz Baykal, dün bir TV kanalında katıldığı programda Kocaoğlu’nun adaylığı konusunda tereddütlerinin bulunmadığını açıkladı. Baykal, programda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda bir soru üzerine, “İzmir’de Aziz Kocaoğlu konusunda tereddüt yok” ifadesini kullandı. Böylece, Kocaoğlu’nun adaylığı tamamen kesinleşti. Önümüzdeki günlerde İzmir’e gelmesi beklenen CHP lideri Deniz Baykal’ın, Başman Aziz Kocaoğlu’nun adaylığını İzmir kamuoyuna resmen açıklaması bekleniyor.

Öte yandan Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkanı Baykal’ın İzmir adaylığına yönelik açıklamalarıyla ilgili bir yorumda bulunmadı. Kocaoğlu, basın danışmanı kanalıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, konuyla ilgili kendisine gelen resmi bir bilgi olmadığını belirterek, “Ben de gelen haberleri izliyorum. Konuyla ilgili bana gelen resmi bir bilgi yok. Çalışmalarıma ilk günkü gibi devam ediyorum. Açıklama yapmayacağım” ifadelerine yer verdi.

Karataş temkinli
Daha önce Aziz Kocaoğlu’yla yaşadığı çeşitli tartışmalarla gündeme gelen CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş ise, gelişmelerle ilgili sorulara cevap verdi. Karataş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Genel Başkan Deniz Baykal’ın İzmir programında duyurulacağını söyledi. Karataş, Baykal’ın özel bir televizyon kanalında dün yaptığı açıklamaları takip ettiğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu konu hakkında bir şey diyemem. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Genel Başkanımızın İzmir programında takdim edilecek. Genel Başkanımız önümüzdeki hafta bir program dahilinde İzmir’e gelip belirlenen adayın ismini ilan etmedikçe, biz durumun dışındayız. Bizim için resmi olan Genel Başkanımızın burada yapacağı açıklamadır.”

Övgüde bulundu
CHP’nin yılbaşı öncesi Ankara’da yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, İzmir’deki aday adaylarını değerlendiren Genel Başkan Deniz Baykal’ın, Kocaoğlu hakkında övgü dolu ifadeler kullandığı ve kendisiyle yola devam edileceğini açıkladığı belirtilmişti. Toplantının ardından CHP Genel Saymanı ve MYK Sözcüsü Mustafa Özyürek de “İzmir adayımız Sayın Kocaoğlu’dur” açıklamasında bulunmuştu. Bunun üzerine Baykal’ın tv’de yaptığı açıklamayla artık İzmir7’de CHP’nin Büyükşehir Belediye adayının Aziz Kocaoğlu olduğu kesinleşti.

“Başbakan’ı yanlış bilgilendirmişler”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kendisini eleştiren Başbakan’a doğruları içeren bir dosya gönderecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki gün AK Parti Genel Merkezi’nde partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Melih Gökçek’i ilan ettiği toplantıda kendisini sert bir şekilde eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a cevap verdi. Kocaoğlu, Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini düşündüğünü ifade ederek “Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakan’a bizi eleştirdiği konularla ilgili doğru bilgileri içeren bir dosya göndereceğim” diye konuştu.

Önceki gün, Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda,yaklaşmakta olan 2009 yerel seçimleri öncesi Ankara, Gaziantep ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını açıklayan Başbakan Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da yüklenmişti. Ankara’da Melih Gökçek’in yeniden adaylığını açıklarken konuyu İzmir’e getiren Erdoğan, İzmir’in suyundaki arsenik değerlerinin standardın üzerinde çıktığını hatırlatarak İstanbul ve Kocaeli’den örnekler vermişti. CHP belediyeciliğinin susuzluk anlamına geldiğini öne süren Erdoğan, Kocaoğlu’nun “Hükümet İzmir’e yatırım yapmıyor” şeklindeki sözlerini de eleştirmişti. Kocaoğlu’ndan “Sevdiğim birisidir, aslında kişi olarak fena değildir” diye bahseden Erdoğan, “Ama o da dolduruşa gelmiş. Bu ayıp, bu hiç yakışmıyor, bu çok çirkin” demişti.

Biz bitirdik
Hükümet olarak İzmir’e yaptıkları katkıları anlatan Erdoğan, İzmir’in suyunda arsenik oranlarının yüksek çıkmasının ardından Kocaoğlu’nun hemen hükümete yüklendiğini öne sürerek, “On yıllar önce inşaatına başlanan Beydağ Barajı’nı kim bitirdi? Biz bitirdik. Şimdi sulama kanalları başlıyor. Gördes Barajı’nı kim bitirdi, biz bitirdik. Ayın 17 veya 18’inde İzmir Halkapınar’dayız. Halkapınar’dan tüm Türkiye’deki barajların, göletlerin açılışını yapacağız. İzmir’de de Gördes’in açılışını yapacağız. Bu neresi için? İzmir için. İzmir’in Belediyesi CHP’lidir diye yalnız bırakmadık. Raylı sistemde yalnız mı bıraktık? ‘Raylı sistemi yapamıyoruz’ dediler, Ulaştırma Bakanı’na talimat verdim. Şu anda birlikte raylı sistem yapılıyor” diye konuşmuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasında Kocaoğlu’nu kastederek, “Bizden bir talebiniz oldu da, hayır mı dedik? UNIVERSIADE’ın altından kalkamadılar. Rahmetli Piriştina başlamıştı, biz süratle devreye girdik. Özel kanun çıkardık. Kanunu çıkardıktan sonra da şimdi milletvekilimiz olan Taha Aksoy’u genel koordinatörlüğe getirdik. Başarıyla UNIVERSIADE’ı bitirdik. Bunu biz yaptık” demişti. Hükümet olarak yaptıklarını halka anlatacaklarını da ifade eden Başbakan Erdoğan, “Bunu halkın hepsi bilmeyebilir ama anlatacağız, bilecekler” demişti.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir