Narlıdere Belediyesi’nin, 2. İnönü ve Atütürk mahallelerini kapsayan bin 200 gecekonduyu yıkıp, hak sahiplerini çağdaş konutlara taşıyacağı ‘İkinci Etap Kent Yenileme Projesi’ bu yıl başlayacak. Başkan Abdül Batur, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, projenin yapımına olanak sağlayan imar planını onaylamasının ardından, “İlçemizde beş yıl sonra gecekondu kalmayacak” dedi.

Narlıdere’ye çağdaş görünüm kazandıracak Kent Yenileme Projesi’nde ikinci aşama başladı. Büyükşehir Belediye Meclisi, 2. İnönü Mahallesi ve Atatürk Mahallesi’ni içeren, jeolojik etütleri yapılan alanla ilgili Narlıdere Belediyesi’nin hazırladığı revizyon imar planını şubat ayı ilk toplantısında oybirliğiyle onayladı. Başkan Abdül Batur, 270 bin metrekare alanda, Hazine ve belediye arazilerinin bulunduğu, gecekondu ve kaçak yapıların yer aldığı alanı kent yenilemeye uygun olarak planladıklarını açıkladı.

Kararın, kent dokusunu yenileyecek projenin ikinci etabının başlangıcı olacağını belirten Batur, “Kent Yenileme Projesi’nin 1. etabında 750 gecekondu yıkıldı. Hak sahipleri kooperetifler tarafından yapılan modern konutlarına taşındı. Bu kez de bin 200 gecekondu sahibi, hak sahibi olacak. Burada boşalan alanda kooperatifler kanalıyla yapılaşma tamamlanacak. Narlıdere’de beş yıl sonra gecekondu kalmayacak” dedi. Projenin ön çalışmalarının bu yıl yapılacağını, gecekondular kaldırıldıktan sonra yerlerine yapılacak binalarda sosyal donatı alanlarının olacağını, yeşil alanların, çocuk parklarının yer alacağını da belirten Batur, 29 Mart yerel seçimleri sonrası projeye ağırlık vereceklerini söyledi.

Kaynak: Milliyet

3 Comments

  1. Aynen katiliyorum o anca narlidere yerlisine yapar yapcani bi insan solicegi yalana once kendi inanmali

  2. yukarıdaki yorumun tamamına katılıyorum.başkanımızın cagdaş konut sitesi dedigi narkent evleri sosyallikten uzak oldugu gibi insanlıktanda uzak bence.ucurumun dibinde en ufak bir sarsıntıda yıkılacagı bariz bir şekilde belli olan gecekondu ev modelinin yatay degilde dikey şekilde yapılmış oldugu bu binalardaki insanlar,insan degilde acaba koyun sürüsü falanmı kiii insanlar arasındaki sınıf farkını hissettirmek istercesine doldurulmuşlar aynı binalara can güvenlikleri düşünülmeden.

  3. baturun her zamanki boş beleş vaatleri ilk yapılan çağdaş konut sitesi dediği narkent püf desen yıkılacak durumda bina ile uçurum arası 4 metre ve bir istinat duvarıyle çevresi korunmakta ikinci ve ön önemli kolpacılığıda metinde belirttiği gibi 29 mart yerel seçimler sonrası ağırlık vereceğini belirtmiş biz bunları çok duyduk batur kada kolpa bir belediye başkanının bu tür saçmaaıklarına kanmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir