Ankara, göl ve baraj çevresinde oluşturulan rekreasyon alanları ve dinlenme tesisleri ile yaz mevsimini kentte geçirmek zorunda olanlara, birbirinden ilginç alternatifler sunuyor.

Ankara’nın cazibe merkezlerinden bazıları şöyle…

Bayındır Barajı Mavi Göl
Bayındır Barajı Mavi Göl, uzun bir süre Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşıladı ancak zaman içerisinde bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilen Bayındır Barajı, büyük bir rekreasyon alanına dönüştürüldü ve baraj, içindeki 6.5 milyon metreküplük su masmavi renginden esinlenerek “Mavi Göl” adını aldı.

Bayındır Barajı Mavi Göl Projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yapıldı.

Bayındır Barajı Mavi Göl Rekreasyon Alanı yeşil alan, piknik alanı ve su alanı ile toplam 2.120.694 metrekarelik alan üzerine kurulu.

Rekreasyon alanında; piknik alanları, at maneji, çocuk oyun alanları, spor alanları, marina ve iskeleler, araç ve yaya yolları, çay bahçeleri bulunuyor.

Mavi Göl, hem sahip olduğu doğal güzelliği hem de yapılan çevre düzenlemeleriyle eşsiz bir görünüme sahip oldu.

Mavi Göl Park Alanında, Ankara’nın simgesi haline gelen Ankara Keçileri de görülebilir.

Mogan Gölü
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yaptırılan Mogan Gölü Çevresi Rekreasyon Alanı, Gölbaşı sınırlarında yer alan Mogan Gölü kıyısında toplam 601.879 metrekarelik alana kuruldu.

Bu alanın “Doğa Parkı” olarak ayrılan 203.650 metrekarelik kısmında nesli tükenmekte olan kuşlar, kuluçka ve yavrulama mevsiminde konaklıyor. Bu nedenle alanda Kuş Gözlem evleri yapıldı, yaya olarak ulaşım sağlamak amacıyla karadan ahşap yürüme yolu inşa edildi. Yürüme yolu kuluçka döneminde kapatılıyor. 398.229 metrekarelik geri kalan alan üzerinde günübirlik tesislerin de bulunduğu rekreasyon düzenlemeleri yapıldı.Peyzaj alanları yaklaşık 22.000 metrekare ağaç dikilen alan, 27.500 metrekare çalı dikilen alan, 196.500 metrekare çim ve çayırlık alan, 5000 metrekare mevsimlik çiçek dikilen alan olmak üzere toplam 250.100 metrekare.

Peyzaj yapısal düzenleme alanları içerisinde, açık spor alanları, çocuk oyun alanları, iskeleler, piknik alanları yer alıyor.

Rekreasyon alanı içerisinde ise nikah salonu, amfi tiyatro binası, piknik alanları, büfeler, kafeterya binaları, göl kafeteryaları ve göl seyir terası, açık basketbol, voleybol, mini futbol sahası, tenis sahası, spor merkez binası, bisiklet merkez binası, kaykay-paten binası, binicilik merkez binası, kayıkhane binası, evcil hayvanlar için kümes binası, deniz feneri, araştırma merkez binası(açık-kapalı sergi alanları), oyun grupları(7 adet), su oyun havuzları, otopark (2000 araç kapasiteli) bulunuyor.

Çamkoru Orman İçi Dinleme Tesisleri
Ankara Kızılcahamam’da izcilerin kamp yeri olan Çamkoru, günübirlik kullanıma açık olup, 1957 yılında kuruldu. 27 hektar genişlikte ve Ankara’ya 100 kilometre mesafedeki Çamkoru’nun bitişiğinde geyik üretim istasyonu bulunuyor.

Çamlıdere Barajı
Çamlıdere Barajı, Bayındır Çayı üzerinde, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1976-1984 yılları arasında inşa edildi.

camlidere.jpg

Kaya gövde dolgu tipi olan baraj günübirlik gezi ve piknik alanı olarak da kullanılıyor.Çubuk II Barajı
1961-64 Yılları arasında yapılan bu baraj, Çubuk ilçesinin 5 kilometre kuzeyinde. Barajı Mendek, Kışla, Hacıkadın, Bağırcan, Çayır ve Kırkpınar dereleri besliyor. Çubuk II Barajından çekilen su, Pursaklar Arıtma Tesisinde arıtılmakta. Aynı zamanda, Çubuk ilçesinin su ihtiyacını da karşılayan barajda mesire alanı da yer alıyor.

Dikilitaş Göleti
Dikilitaş Göleti, Ankara’ya 55 kilometre uzaklıkta, suyu Ankara’daki birçok gölden çok daha temiz olan yeni bir gölet. Haymana yolu üzerindeki Dikilitaş Köyü’ndeki gölette, oltayla sazan ve kadife balığı avlanabiliyor. Göl, günübirlik gezintilere çok uygun.

Eymir Gölü
Ankara sınırları içinde Eymir Gölü’nün arazisi ODTÜ’ye ait. Göl, ODTÜ kürek takımı çalışma alanı olarak kullanılıyor. Takıma ait bir kayıkhane bulunuyor. Kış aylarında donmuş haliyle güzel bir doğal ortam halini alıyor. Gölün çevresi 13.5 kilometre olup, asfalt yol bulunuyor.

Yürüyüş için ideal bir mekan olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkün. Göl, tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzak.

Eymir Gölü’nde kürek ve su sporları, balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabiliyor.

ODTÜ Akademik ve İdari personeli ile öğrencileri, ODTÜ Kimlik Kartlarını göstererek, mezun ve misafir statüsündeki kişiler ise Eymir Gölü üye kimlik kartlarını göstererek her gün giriş yapabiliyor.

Eymir Gölü üyeliği için başvuru formunun doldurularak, ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

ODTÜ, arazisi içerisinde bulunan Eymir Gölü’nün güvenliğinin ve göl çevresinin düzeninin sağlanmasından sorumlu. Gölde uyulması gereken kurallar, ODTÜ tarafından yayımlanıyor.

Karagöl
Karagöl, 2034 metre yüksekliğindeki Işık Dağı ve onun eteklerinde yer alıyor. Göl, çam ormanları ile kaplı olan bölge bir çok yürüyüş parkuru barındırıyor.

Kirmir Çayı
Sakarya nehrinin en önemli kollarından biri olan Kirmir Çayı, Güdül İlçesi yakınlarında, Köroğlu Dağlarının eteklerinde. Kayalıkların arasında derin menderesler çizen çay, yaklaşık 40 kilometrelik bir vadi oluşturuyor.

Çayın geçtiği Yeşilöz Köyü’nde, 40 metre yükseklikte dört katlı mağaralar sistemi özellikle trekking için ilgi çekici.

Kurtboğazı Barajı
Kurtboğazı Barajı, Ankara ilinde, Kurtboğazı Çayı üzerinde, sulama, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacı ile 1963-1967 yılları arasında inşa edildi. Baraj, mesire yeri olarak tercih edilen bir alan.

Soğuksu Milli Parkı
1959 yılında Milli Park olarak tesis edilen Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil ediyor. Volkanik bir sahada olması nedeniyle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunan park, kaplıca turizmi açısından da kullanılıyor.

Flora yönünden zengin bir bitki yapısına sahip Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunuyor.

Milli Park alanında ayı, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35’in üzerinde kuş cinsi yer alıyor. Parka bağlı olarak kurulan çiftlikte ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin üretiliyor.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer alıyor.

Kaynak: ntvmsnbc

One Comment

  1. Ankara’nın gerçekten zengin bir peyzaja ve kamusal alan niteliğe sahip geniş alanlara ihtiyacı vardır. En kısa zamanda bu ihtiyaç karşılanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir