Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yanlış uygulamalarıyla bitiş noktasına getirdiği kent içi toplu taşımada yeni bir ihale daha açtı.

Daha önce ihale yoluyla Gazi-Ulaş’ı özelleştirerek sorunların başlamasına sebep olan Güzelbey, şimdi de bu uygulamalardan dolayı atıl duruma gelen belediyeye ait 20 otobüsü satışa çıkardı. Kevser Turizm’e verilen Gazi-Ulaş ihalesiyle ilgili şaibeler ve siyasi baskı iddiaları ortadayken belediyenin otobüslerle ilgili yeni bir ihale açması kentte tartışmaların yeniden alevlenmesine yol açtı.

Şaibeli ihale
Asım Güzelbey yaklaşık iki yıl önce belediyenin kent içi toplu taşıma şirketi Gazi-Ulaş A.Ş. yi kitle örgütleri, meslek odaları, şirkette örgütlü olan TÜMTİS sendikası, işçiler ve Gaziantep halkının bütün karşı çıkmalarına rağmen ihale yoluyla Kevser Turizm adlı İstanbul merkezli bir şirkete satmıştı. Kısa bir süre sonra Kevser Turizm otobüslerde çalışan şoförler başta olmak üzere büyükşehir belediyesini ve esnafı trilyonlarca lira dolandırarak kaçmıştı. Olaydan yaklaşık bir yıl sonra Gaziantep’in Nizip ilçesinde kaçak mazot sattıklarından şüphelendiği bazı esnafların telefonunu savcılık izniyle dinlemeye alan Jandarma ekipleri hiç hesapta olmayan delillere ulaştı. İlk olarak Gaziantep’te yayınlanan Hakimiyet gazetesinde Jandarma fezlekesine dayanılarak manşetten verilen haber gündemin ortasına bomba gibi düştü.

Kime niyet, kime kısmet
Kaçak akaryakıt operasyonu kapsamında telefonları dinleyen Jandarma Kevser Turizme de kaçak mazot satan Bülent Akfırat isimli şahsın Nizip’te bir yerel gazetede çalışan Veysel Karayılan adlı gazeteciyle yaptığı telefon görüşmesini kaydetti. Görüşmede Bülent Akfırat Veysel Karayılan’dan gazetesinde “Kevser’de siyasetçi oyunu var mı” başlıklı bir haber yayınlamasını söylüyor ve bu iddiayı kanıtlayacak delillerin elinde mevcut olduğunu belirtiyordu. Veysel Karayılan’ın bu belgelerin bir kopyasını da kendisine vermesini istemesi üzerine Bülent Akfırat bu belgelerin kendisinin garantisi olduğunu ve bunları kullanarak alacaklarını tahsil edebilmek için Kevser Turizm ve büyükşehir belediyesini tehdit ettiğini söylüyordu. Ayrıca Bülent Akfırat Kevser Turizm yönetim kurulu üyesi Mehmet Emin Ergün ile yaptığı telefon görüşmesinde de ihaleye etki ettiği sanılan Milletvekilinin oğlunun adını soruyor ve ‘ Ali Sekmen’ yanıtını alıyordu.

Siyasi baskı yapılmış
Kevser Turizm Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Emin Ergün telefonda Bülent Akfırat’a yine Kevser Turizm Yönetim Kurulu üyesi olan Hasan Kalkan ve Hayati Efe isimli şahısların Kevser Turizmin ihaleyi alabilmesi için beşinci, altıncı ve yedinci aylarda Ali Sekmen’e para gönderdiklerini söylüyor ve kendisiyle görüştüğünü kimseye söylememesini istiyor.

İhaleyi Kevser Turizmin alması için aracı olduğu söylene ve kendisine bunun karşılığı olarak dokuz ayrı dekontla para gönderilen Ali Sekmen’in AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen’in oğlu olduğu tahmin ediliyor. AKP milletvekili Mehmet Sekmen’in daha önce İstanbul Kartal belediye başkanlığı yapmış olması ve Kevser Turizmin de merkez adresinin Sultanbeyli olması arada eskiden kalma bir ilişki, olma ihtimalini güçlendiriyor.

Bütün gelişmeler ve deliller üst üste konduğunda ortaya şöyle bir tablo çıkıyor. Kevser Turizm Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden ihaleyi alabilmek için AKP milletvekili Mehmet Sekmen’i devreye sokuyor. Mehmet Sekmen siyasi etkisini ve parti ilişkilerini kullanarak ihaleyi Kevser Turizmin almasını sağlıyor. Buna karşılık firmadan para alıyor. Hatta Mehmet Sekmen Gaziantep’teki siyasi ilişkilerini de kullanarak Kevser Turizme mazot alacağı firmaları da gösteriyor. Kevser Turizmin İstanbul’dan gelip Antep’te o kadar petrol şirketi varken Nizip’teki firmalarla bu kadar çabuk anlaşma yapabilmesi bu ihtimali güçlendiriyor.

Fezleke’yi çalıyorlardı
Nizip Jandarma Komutanlığının konuyla ilgili telefon kayıtlarına dayanarak hazırlayıp Savcılığa gönderdiği fezleke Adliyeden çalınmak istendi.

Nizip Adliyesi’nde çalışan iki memur Jandarmanın hazırladığı Fezleke’yi sanık avukatlarına vermek üzere adliyeden çıkarmak isterken yakalandı. Ama gizli bir belgeyi çalarken suçüstü yakalanan bu iki memur hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Şahıslar bir şey olmamış gibi görevlerine devam ediyorlar.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir