Türkiye’dekine benzer bir su sıkıntısıyla karşı karşıya kalan İspanya’nın Barcelona kentinde alınan önlemler işe yaramış görünüyor.

Son yıllarda kuraklık tehlikesi yaşayan kentte, 7 yılda yüzde 35 oranında su tasarrufu sağlandı; son yağışlarla birlikte barajların doluluk oranı yüzde 60’ı aştı.

Barcelona’dan yansıyan görüntüler, Türkiye’de son dönemde görmeye alıştığımız görüntüleri çağrıştırıyor. Bölgede, 40 yıldır baraj suyu altında olan Ortaçağ kilisesinin artık tamamıyla günyüzünde olması gibi…

Son 70 yılın en ciddi kuraklığını yaşayan Katalonya bölgesinin barajlarındaki su seviyesi yıl içinde yüzde 20’lere geriledi; 5.5 milyonluk nüfus ciddi bir su sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı.

İçme suyu ihtiyacının bir kısmı tankerlerle getirilen sularla karşılandı. Bunun için Tarragona ve Fransa’nın Marsilya kentinden su sevkıyatı başladı.

Barselona’ya hala ayda 2 milyon metreküp su taşınıyor. Ama bu miktar da yetersiz… Tankerle gelen su, aylık ihtiyacın yalnızca yüzde 6’sını karşılayabiliyor.

Yönetimin zorlu sınavı
Barselona yerel yönetimi işte böylesi koşullar altında zorlu bir sınav verdi ve kuraklıkla mücadele için geniş kapsamlı önlemler aldı; bahçelerin kullanılabilir suyla sulanması, yüzme havuzlarının doldurulması, arabaların yıkanması yasaklandı.

Önlemler kapsamında; park ve bahçelerin sulanması için yalnızca yeraltı sularının kullanılması benimsendi. Kentteki çeşmelerin de yüzde 10’u kapatıldı.

Önlemler işe yaradı… Bölgedeki barajların doluluk oranı son yağışlarla birlikte yüzde 60’ı aştı. Son 7 yılda yüzde 35 oranında su tasarrufu sağlandı.

İspanya kuraklıkla mücadele için bu önlemlerle de yetinmiyor; Avrupa’nın en büyük arıtma tesislerinden birini 2009 yılının Mayıs ayında devreye sokuyor.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir