Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Güllük Körfezi’ndeki 126 balık çiftliğini, Muğla ve Aydın kıyıları açıklarına taşıma planı, çevrecileri ve turizmcileri ayağa kaldırdı. Yeni çiftlik yerlerinin tarihi, kültürel ve doğal güzelliğine zarar vereceğini, turizmi olumsuz etkileyeceğini savunan Bodrum Yurtsever Cephe Sözcüsü Ayhan Karahan, planın iptali için 27 Haziran’da Danıştay 6’ıncı Dairesi’nde dava açtı.

balikciftlik.jpgAyrıca, askıya çıkan planın iptali için, Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne turizmci ve çevreciler tarafından 2 bine yakın dilekçe verildiği belirtildi. Yarın da Bodrum’da “Balık Çiftlikleri Körfezden Dışarı” adıyla eylem ve miting yapılacak.

Güllük Körfezi’nde yer alan 126 balık çiftliğinin açık denize taşınmasını içeren plana büyük tepkiler olduğunu belirten Ayhan Karahan, şöyle konşutu:

“Bakanlığın hazırladığı İlave Çevre Düzeni Planı’nın bilimsel verilere dayanarak hazırlanması ve yörenin tüm yönleriyle iyi bir şekilde etüd edilmesi gerekirdi. Ancak bunların hiçbiri yapılmamış, bilim adamları ve çevrecilerin görüşleri kesinlikle alınmamıştır. Bu yüzden, İlave Çevre Düzeni Planı’nın ve Plan Açıklama Raporu’nun şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı açısından uygun olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasını ve yargılama neticesinde planın iptali için dava açtık.”

Yüz bin yatak kapasite

Söz konusu bölgede, 100’ün üzerinde, yaklaşık 100 bin yatak kapasiteli 4- 5 yıldızlı turistik tesis bulunduğunu dile getiren Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeler Derneği (BODER) Sözcüsü Emir Bağ da plana tepki gösterdi. Bağ, “Beş yıldızlı turistik otellerin önüne çiftlikleri getirip yerleştirmek ve planlamaları da gizlice yapmak, bu hükümetin turizmi gözden çıkardığının göstergesidir. Körfezin ağız ve tam ortası balık çiftlikleri ile doldurulurken, turistin burada yüzmesi, su sporları yapması tamamen önlenmiş oluyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir