Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, damadı ve bir arkadaşının Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir bina verip, 3 kat değerli bir arsayla takas ettikleri iddiası için “Çirkinliğin geldiği nokta görülüyor.
Ticaret faaliyeti takip etmem” dedi. İşadamı Sungur da iddiayı reddederken belediye dava açacağını duyurdu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın damadı Mustafa Çubuk’un, işadamı arkadaşı Bülent Sungur’la birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne takas yöntemiyle bir bina verip karşılığında en az 3 kat daha değerli arsaya ortak olduğu iddiasına dün 3 taraftan yanıt geldi.

Ticari faaliyeti takip etmem

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, damadı dahil kimsenin ticari faaliyetlerini denetlemek ve takip etmenin görevi olamayacağını belirterek, şunları söyledi: “Söz konusu kişilerin varsa bir yanlışlıkları yetkili yerlere bunun hesabını verecek erdeme sahip olduklarına inanıyorum. Söz konusu haberde ismim açıkça belirtilerek bir siyasi partinin kapatılma davası ile bağlantı kurulmaya çalışılması, çirkinliğin, seviyesizliğin hangi noktaya geldiğini açıkça göstermektedir.”

Belediyeye dava açar mıydım

22 Temmuz seçimlerinde AKP listesinden aday olma isteği kabul edilmeyince bağımsız aday olan ve nikáhında şahitlik yaptığı Çubuk’la birlikte ’ballı takas’ yaptığı iddia edilen işadamı Bülent Sungur ise “İsteyen hakkımda ’Devletin malına tecavüz etti’ diye suç duyurusunda bulunsun. İçim rahat, çünkü ortada iftira var. Ben belediyeden hissemi alabilmek için dava açtım. Ballı takas olsa mahkemeye gider miydim? Bedelini ödediğim halde hissemi vermiyorlar” dedi.

Belediye suç duyurusu yapacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada da, “Tamamı 5 bin 949 metrekare olan arsanın takas edilen bölümü 4 bin 14 metrekaredir. Arsanın metrekaresi 1000 liranın altında değil 1300 liradan takasa tabi tutulmuştur. Binanın gerçek değeri 2008 fiyatlarıyla 7 milyon 194 bin liradır” denildi. Açıklamada, “Alışverişin 30 Temmuz 2008 tarihindeki AKP kapatma davası kararından 20 gün önce yapıldığı” iddiasının dayanaktan yoksun olduğu, bu konuda yayın yapan medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Kart: Ciddi bir iddia

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, “Bu ciddi bir iddia” diyerek, şöyle konuştu: “Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, o görevin gerektirdiği saygınlığı, ciddiyeti ve sorumluluğu taşımadığı, başka bir misyonu üstlendiği bir kez daha ortaya çıktı.”

Kaynak: Hurriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir