Bakanlar Kurulu’nda Tuzla’nın konuşulduğunu söyleyen Cemil Çiçek: Başbakan ilgili bakanlara açık direktif verdi .

Hükümet, işçi ölümleri ile gündemden düşmeyen Tuzla tersanelerinde sorunu çözmek için, ‘sıkı takip’ yapacağını açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Tuzla tersanelerinin gündeme geldiğini söyledi. Çiçek, “Sayın Başbakan daha açık direktif vermek suretiyle konunun sıkı bir şekilde takip edilmesi ve yapılacak işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi konusunda ilgili bakanlara talimat vermiştir” dedi. Müfettişlerin ihtisaslaşmasının önemini anlatan Çiçek, bundan sonraki dönemde bunlara daha fazla önem verileceğini söyledi. Çiçek, sözlerine şöyle devam etti: “23 bin 600 personelin tamamının en kısa sürede eğitilmesi gerekmektedir. Sanayi Bakanlığı’nın yapması gereken şeyler var. Altı tane gemi yapım meslek lisesi açılacaktır. Gemi Yapım Meslek Lisesi’nden kalifiye elemanlar çıkmış olacak. Ulaştırma Bakanlığı’nın Sanayi Bakanlığı’nın, Çalışma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı’nın yapabileceği hizmetler var. İşin sahibi olan işverenlerin ve sendikaların da yapabilecekleri bir kısım işler var. Bunların hepsinin bir an evvel devreye sokulması gerekmektedir.”

Cumhurbaşkanlığı tanıdı
Cumhurbaşkanlığı da Tuzla tersanelerinde yaşanan sorunlara el attı. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe’deki Tuzla zirvesine çağırmadığı Liman, Tersane, Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) ile bugün görüşecek.

DDK yetkilileri, Limter-İş’i arayarak,görüşmek istediklerini belirtti. Bugün Eminönü Kaymakamlığı’nda toplantı yapılacak.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir