Adalet Bakanı, böyle giderse turizmcilerin “Oteli bırakıp gidiyoruz, turizmde de nereye giderse gitsin” diyeceklerini belirterek, kamu arazilerinin işgaline af getirilmesini savundu.

TBMM Adalet Komisyonu’nda kamu arazilerinin işgalini suç olmaktan çıkaran, kaçak yapılaşmaya destek veren yasa teklifinin görüşmeleri başladı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, teklifi desteklediklerini açıkladı.

Teklifle TCK’nın “hakkı olmayan yere tecavüz” maddesinde değişiklik öngörüldüğünü belirten Şahin, turizm işletmelerinin otellerinin önündeki sahiller için ecrimisil ödediklerini söyledi.

Buna rağmen 2005’den sonra turizm işletmeleri hakkında ceza davaları açılmaya başladığını ve açılmaya da devam edeceğini kaydeden Şahin, “Bu, şu demektir: Turizm işletmeleri bir gün eğer bu böyle devam ederse ‘bu işi, oteli biz bırakıp gidiyoruz, turizm de nereye giderse gitsin’ diyeceklerdir ve bu da turizmi son derece olumsuz etkiler” diye konuştu.

Şahin teklifin, TCK’nın “imar kirliliğine neden olma” başlıklı maddesindeki değişiklik için de, mevcut düzenlemedeki “yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yaptıran kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünün devam ettiğini savundu, şöyle konuştu:

“Bir inşaat yapılıyor, izni yok, ruhsat da alınmamış. Buna elektrik su bağlanırsa, bunu yapan kişi tabii ki ceza almalıdır. Ancak şöyle bir sorun var; vatandaş inşaat ruhsatını almış, inşaatı yapmış, elektrik bağlatacak. Yetkililer, ‘iskan ruhsatı almadan, buraya elektrik ve su bağlatamam’ diyor. ancak bu, inşaat ruhsatı olmadan yapılan binalarla ilgilidir. Bu nedenle uygulamada maalesef inşaat ruhsatına sahip vatandaşlarımız elektrik ve su bağlatmada sıkıntı çekiyorlar. Belki buna gerek de yok. Ama uygulamadaki sıkıntıları gidermek için bunun yapılması gerekiyor. Ancak bu hiç bir zaman, inşaat ruhsatı olmaksızın kaçak yapılara, gecekondulaşmaya izin veren bir hüküm değildir. İnşaat ruhsatı olan evlere, iskan alınmadan elektrik ve su bağlanmasıyla ilgili yaşanan sorunu kaldırmaya yöneliktir.”

Zaman aşımı özel şahsa da işleyecek
Şahin teklifin, Kadastro Kanunu’nda da değişiklik öngördüğünü belirtti. Bu değişikliği muhalefetin de desteklediğini ifade eden Şahin, “1960’lı yıllarda vatandaşa dedesinden tapu kalmış. Ancak şimdi dava açılıyor, ‘tapu Hazineye geri dönsün’ diye. Özel şahıslardaki 10 yıllık zaman aşımı süresi kamuda çalışmaz düşüncesiyle. Getirilen düzenlemeyle 10 yılık zaman aşımı süresi, hem kamu hem de vatandaş için uygulanacak” diye konuştu.

Şahin, teklifle 1946’da çıkarılan Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunun bazı maddelerinin de değiştirildiğini ifade etti. Kanuna göre, denizde motor takılabilen bir küçük balıkçı teknesi ile yüksek tonajlı büyük ticaret gemilerine aynı para cezasının verildiğini belirten Şahin, “Böyle bir sorunu düzelten bu teklif isabetli. Tekneye verilecek para cezası o sandalın fiyatından bile bazen çok olabiliyor” dedi. Şahin, uygulamadan kaynaklanan sorunları gidermeye yönelik bu kanun teklifi desteklediklerini söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc

İlgili haberler:

Demek ki kaçak var!
Kamu arazilerini işgal suç olmaktan çıkıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir