Aygün’den Bayraktar’a sert yanıt: Sokağa dökülürüzTOKİ Başkanı Bayraktar’ın “İşini bilen müteahhit TOKİ’den zarar etmez. Hiçbir iş beceremeyen gelip, müteahhit oluyor” sözlerine tepki gösteren inşaat firması temsilcileri ATO’da toplandı. Toplantının ardından sert konuşan Sinan Aygün, “Sözünü geri alsın. Eğer böyle giderse, 15 gün içinde bütün çalışanımızı, işçimizi sokağa dökeceğiz, işten çıkartacağız” dedi.

ANKARA Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Hiçbir iş beceremeyen gelip, müteahhit oluyor” sözünü geri almasını talep ederek, “Yanlıştan dönmek bir erdemdir, özür dilemesini bekliyoruz” dedi.

ATO, Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonuna (TMF) bağlı inşaat firmaları temsilcileri, “TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın, inşaat sektörüne ilişkin açıklamaları” hakkında basın toplantısı düzenledi.

ATO Başkanı Aygün, toplantıda yaptığı konuşmada, Bayraktar’ın, müteahhitleri beceriksizlikle suçlayan, “Hiçbir iş beceremeyen gelip, müteahhit oluyor” söyleminin sektörü üzdüğünü belirtti. Yine Bayraktar’ın, “müteahhitlerin yüzde 300-500 kar ettiği” ifadelerini de anımsatan Aygün, şöyle devam etti:

“Türk halkı ile müteahhileri karşı karşıya getirmişlerdir. Bu sözler bir başkana yakışmayacak sözlerdir. Şimdiye kadar TOKİ neredeydi. TOKİ çıkalı 2 yıl oldu. TOKİ 200 bin daire yapmışsa, bu müteahhitler 7-8 miyon daire üretmişlerdir. Sektörü böyle karşısına alması bizi derinden üzüntüye sevketmiştir. Bizler onların dediği gibi yüzde 300-500’lük soyguncular falan değiliz. Biz yüzde 20 kazanırsak, ’ne mutlu’ diyen bir azınlığız.

Hesap versin

Sayın Başkan 300’ün, 500’ün hesabını nasıl yapıyor, nasıl ediyor? Gelsin bize, bir hesap versin. Nasıl 300-500’lük karlarla yapılıyor. O zaman biz 100 bin YTL’ye mal ettiğimiz daireyi 500 bin YTL’ye satıyoruz. Ya TOKİ Başkanı hesap bilmiyor. Hesap bilmiyorsa ona hesap makinesi yollayalım. Ya da gerçek bilgi istiyorsa bu ekibi ben TOKİ başkanının yanına götüreyim. Şu yüzde 500 karı bize bir anlatsın. Nasıl bu 500 kar. TOKİ 300 kar edip de, bizi yüzde 500 varsayıyorsa onu bilemiyorum. TOKİ’nin karı yüzde 300 ise ki bedava arsa, birçok muafiyet. Böyle bir şey varsa, bunu bilelim. Ama biz 500 kazanmıyoruz.”

Toplu konak

Aygün, Bayraktar’ın, “Hiçbir işi beceremeyen gelip, müteahhit oluyor” sözünü geri almasını talep ederek, “Yanlıştan dönmek bir erdemdir, özür dilemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bayraktar’ın da eski bir müteahhit olduğunu anımsatan Aygün, “Sen çok becerikliydin, niye müteahhitliği bırakıp, bürokrat oldun? Bütün müteahhitleri karşısına almasına gerek yok. Biz 40 bin kişilik bir grubuz ve Türk ekonomisinin de çarkıyız” dedi.

Toplu Konut İdaresinin adının “Toplu Konak İdaresi” olarak değiştirilmesini de talep eden Aygün, TOKİ’nin konut değil, konak yaptığını savundu. İstanbul’da boğazda yapılan konutların toplu konutla bir alakası olmadığını ifade edene Aygün, bu konutların hangi milletvekiline, hangi bedelle satıldığının da açıklanmasını istedi. Aygün, “Toplu Konak İdaresi Başkanımızın Eskişehir yolunda 200 milyara sattığı daireler bugün tekrar satılığa çıktı. 200’e olmayan daireler, 300 bin YTL’ye satılıyor şu anda. Aradaki 100 bin YTL’yi hangi müsteşarlar, hangi daire başkanları, hangi kurul başkanları kazandı” dedi.

Halkı kandırıyor

TOKİ Başkanının “müteahhit sayısının yüksekliğinden” şikayet ettiğini de belirten Aygün, Türkiye nüfusunun hızla arttığını, Başbakanın “3 çocuk yapın” talimatının yerine getirilmesi için hem yapılması gereken konut, hem de müteahhit sayısının artması gerektiğini kaydetti.

TOKİ’nin halkı kandırdığını iddia eden Aygün, TOKİ’nin 100 milyon YTL’lik konutun 70-80, 70 bin YTL’lik konutun da 50 bin YTL olduğuna dikkati çekti. TOKİ’den konut almak isteyen vatandaşlara da çağrıda bulunan Aygün, “Gelsinler ben daha ucuza, daha iyisini onlara alıp, vereceğim” dedi.

Beceriksiz değiliz

Sorunları için çözüm beklediklerini vurgulayan Aygün, “Eğer böyle giderse buradan çıkan karar çerçevesinde 15 gün içerisinde bütün çalışanımızı, işçimizi, amelemizi, boyacımızı, sıvacımızı, tesisatçımızı hepsini sokağa dökeceğiz, işten çıkartacağız, SSK çıkışlarını vereceğiz, SSK primlerini yatırmayacağız. İşçi çıkışları başlayacak” diye konuştu.

Tüm müteahhitleri beceriksizlikle suçlamanın sektöre yapılan en büyük hakaret ve ihanet olduğunu belirten Aygün, “Biz beceriksiz değiliz. Eğer beceriksizsek Türkiye’nin yasal kurumları var, cezamızı o verir. Toplu Konak İdaresinin başındaki bir vatandaş bizi beceriksizlikle suçlamayamaz. Kendi becerisinin ne olduğunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir