Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde bulunan turizm yöresi Ayder Yaylası, kaçak yapılardan temizleniyor.

Rize Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Müjdat Akkurt, büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içinde, bir kısmı da Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarında kalan ve 1994 yılında milli park ilan edilen Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın 51 bin 550 hektar alanı kapsadığını belirtti.Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın 11 köy ile 44 yaylayı içinde barındırdığını, yaylalarda çoğunluğu aile işletmeciliği şeklinde olan küçüklü büyüklü otel ve pansiyonlar bulunduğunu ifade eden Akkurt, “Fauna açısından zengin olan Kaçkar Dağları’nda pek çok yaban hayvanı türü bulunuyor. Milli park, barındırdığı eşsiz güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti çekiyor.” diye konuştu.

Kaçak yapı ile etkin mücadele başlatıldı
Milli park sınırları içinde kalan yaylalarda özellikle son yıllarda yapılaşmanın büyük oranda arttığını, bu durumun milli parkın doğallığını bozduğunu dile getiren Akkurt, şöyle konuştu: “Biz bugüne kadar sürekli vatandaşları milli park sınırları içinde yapı yapmamaları konusunda uyardık. Ancak buna rağmen yapılaşma azalmadı. Bu nedenle biz de milli parktaki kaçak ve doğal yapıyı bozan yapılaşma ile etkin mücadeleyi başlattık.”

Akkurt, “Ayder Yaylası’nın merkezi turizm bölgesi ve sit alanı ilan edilmiş. Bu nedenle burasıyla ilgili tasarruf, Çamlıhemşin Belediyesi ile kaymakamlığa ait. Yani biz Ayder’in merkezine karışamıyoruz.” dedi.

Bugüne kadar ödeneklerinin olmaması nedeniyle milli parkta hiç yıkım yapamadıklarını, ancak geçtiğimiz günlerde yıkım için kendilerine 7 bin YTL ödenek gelmesi üzerine milli parklar sınırları içinde kalan bölgede bazı yapılar için alınan yıkım kararını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Yıkımın masrafı, yapı sahiplerinden alınacak
Milli park sınırları içinde yıkım kararı alınan yapıların dışında 100’ün üzerinde kaçak yapı olduğunu, bunların da tespitini yaptıktan sonra yıkmayı planladıklarını dile getiren Akkurt, “Yaptığımız yıkımların parasını yüzde 30 zamlı olarak yapı sahiplerinden tahsil edeceğiz. Yapı sahiplerinden yıkım parası olarak ortalama bin YTL alacağız.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kaçak yapı nedeniyle bugüne kadar 311 adli işlem yaptığı, bunların 210’unun mahkeme, 101’inin ise savcılık aşamasında olduğu öğrenildi. Bölgenin milli park ilan edilmesinden sonra da Milli Park Kanunu’na muhalefetten 3 kişi hakkında işlem yapıldı.

Kaynak: Zaman

2 Comments

  1. muhteşem görkemli tertemiz yemyeşil oksijeni bol denizi buzgibi çamlıhemşin herşeyin en en en iyisini bulabileceğiniz bir yer memleketim benim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir