BASINA VE KAMUOYUNA;

Bildiğiniz gibi yaklaşık üç haftadır sizlerden, İkitelli-Ayazma Mevkiinde barakalarda yaşamlarını sürdüren ailelerin barınma sorunlarının çözümü için imza toplamaktayız. Perşembe günü yaşanan gelişmeler sonucunda aşağıdaki açıklamayı yapmak İnisiyatifimiz açısından zorunlu hale gelmiştir.

Ayazmalılar yaklaşık 3 yıldır barakalarda yaşamaktadır. K.Çekmece Sivil Toplum Kuruluşları İnisiyatifi ise bir yıldan fazla bir süredir, barakalarda yaşayan Ayazmalılarla dayanışma çalışmasını sürdürmektedir. Ayazmalılarla birlikte, bizler, sizlere açıkladığı taleplerde Ayazmalılara uygun bir süre kira yardımı yapılmasını, akabinde sosyal konut tahsisini ve iş bulmalarına yardımcı olunmasını istediğini belirtmişti. Aileler uzun bir süredir barakalarda yaşamış, zamanla K.çekmece halkının desteğini de inisiyatifimiz vasıtasıyla arkasına almıştır.

13.11.2008 itibarıyla sabah saatlerinde belediye ekipleri, Ayazma’da yaşayanların kullanmak zorunda kaldıkları derme çatma barakaları yıkmaya gelmişlerdir. Soğukta ve yağmur altında o barakalarda yaşamak zorunda kalanların barakaları da yıkılmıştır. Kadın erkek çoluk çocuk 100 kişi tam anlamıyla ayazda bırakılmıştır.

Gerek yıkım sırasında gerekse de yıkım sonrasında Ayazma’da yaşayan aileler, Ayazma dostları ve K.çekmece Sivil İnisiyatifi olarak bizlerin yetkililere durumu anlatma, vicdan-adalet ve hakkaniyete çağıran görüşme taleplerimiz sürmüştür. Özellikle Ayazma dostlarının büyük katkısı ile Belediye Başkanımızla, yıkım sonrasında yapılan görüşme şimdilik olumlu sonuçlanmıştır.

Bu görüşme sonucu Belediye Başkanı, ailelere bir yıl boyunca aylık 400 Ytl kira yardımı ve sonrasında, Pazartesi günü Ankara’da Başbakanla yapacağı görüşmeye göre, yakın çevrede inşaatı tamamlanacak sosyal konutlardan satın almalarının sağlanacağını ifade etmiştir.

Ayazmalılar, bir taraftan yıkıntıların üzerinde Küçükçekmeceli komşularının dayanışmalarıyla hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bir taraftan da kiralık ev bakmaya başladılar. Belediye başkanı tarafından kendilerine yazılı yada kamuoyu önünde barınma sorunlarının çözüldüğüne dair resmi bir açıklama yapılmadıkça aileler Ayazmadan ayrılmayacaklardır. Belediye başkanımızın Ankara dönüşü getireceği iyi haberleri, Ayazmalılara tüm kamuoyu ve basın önünde açıklayacağı günü beklemektedirler.

Belediye başkanımızın Ankara dönüşü getireceği, kalıcı konut sorununun çözülmesini sağlayacak çözümün kamuoyu önünde açıklanmasına ya da ailelerle yapılacak kalıcı konut sözleşmelerine kadar Ayazma dayanışması imza kampanyamız devam edecektir.

Sizlerin imzaları ve diğer desteklerinin, 18 ailenin yıllardır birliklerini sürdürmeleri ve K.çekmece halkının dayanışmasıyla birlikte, bu sorunun çözümü konusundaki katkısı yadsınamaz. İlçemize ve birbirimize sahip çıkmada şimdiye kadar ortaklaşa yürüdüğümüz yolu güçlendirerek yürümeye devam etmek istiyoruz.

Verilen sözlerin takipçisi olacağımızı, insanların oyalanmasına izin vermeyeceğimizi, her olumlu uygulamada da uygulamayı yapan kim olursa olsun yanında olacağımızı duyuruyoruz.

16 KASIM 08 Pazar günü saat 14:00’de yıkımın gerçekleştirildiği Ayazma Mevkiinde K.çekmece sivil toplum kuruluşları inisiyatifi olarak ailelerle birlikte basın açıklaması yapacağız. Ayazmalıların barınma sorununa duyarlı siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

K.ÇEKMECE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İNİSİYATİFİ

ADRES: ZİYAGÖKALP MAHALLESİ AYAZMA MEVKİİ ÇADIR KENT

İrtibat için: İnsiyatif adına Yuksel Mercan (0532 582 71 50)
Aileler adına Kasım Aydın (0535 741 94 56)

[email protected]
www.ayazmadayanismasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir