Altı aylık bir araştırmanın sonucunda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı, doğa harikası Dalyan’daki İztuzu Plajı’nı “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etti. İztuzu’na ilişkin değerlendirmede de “İztuzu Plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yer” ifadesi kullanıldı.

İngiliz The Times gazetesi, altı aylık bir araştırmanın sonucunda Dalyan’daki İztuzu Plajı’nı “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” seçti. The Times gazetesinin sitesinde 2008 “Yeşil Alanlar Seyahat Ödülleri” açıklandı. Okuyucular tarafından önerilen 200 yer arasında seçilen 24 finalisti ziyaret eden jüri üyeleri, kararını açıkladı. “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı”, “Kalmak İçin En İyi Yer” ve “En İyi Proje”yi de belirleyen jüri üyeleri, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” olarak Dalyan’daki İztuzu’nu seçti.

Ender rastlanan bir yer
İztuzu’na ilişkin geniş değerlendirmede “İztuzu plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yer. Çam ağaçlarıyla kaplı bir dağdan nehir ağzına uzanan, bir tek ev, dükkan veya otelin görünmediği 4.5 kilometrelik altın kum” sözleri kullanıldı. Gündüz insanların yüzdüğü, yürüdüğü ya da güneşlendiği plajın gece geldiğinde yüzlerce kaplumbağayı ağırladığına dikkat çekilen değerlendirmede, çevrecilerin İztuzu’nda tatil köyünün yapılmasını engelleme mücadelesi ile plajın özel koruma alanı ilan edilmesi süreci de ayrıntılı bir biçimde aktarıldı.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir