Satın alma gücü paritesine (SGP) göre Türkiye, Avrupa’da en ucuz konutların bulunduğu ikinci ülke oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2007 yılına ilişkin Yatırım Malları ve İnşaat Grubu Karşılaştırmalı Fiyat Düzeyleri Endekslerini yayımladı. Endeksler, SGP temelinde, AB’ye üye 27 ülkenin ortalaması temel alınarak (AB27=100) hesaplandı. EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen SGP çalışmaları çerçevesinde, Avrupa karşılaştırma programına katılan 37 ülkedeki fiyat düzeyleri karşılaştırıldı.

İnşaat grubunda fiyat düzeylerinin Avrupa genelinde önemli ölçüde farklılık gösterdiği dikkati çekti. AB’ye üye 27 ülkenin ortalama fiyat düzeyi 100 iken, 37 ülke içinde Danimarka 163 ile en pahalı, Makedonya ise 34 ile en düşük fiyat düzeyine sahip ülkeler oldu. Sıralamada Türkiye 32. sırada bulunuyor.

En pahalısı İngiltere
Konut türü binalar grubunda, Avrupa’nın en pahalı ülkesi 214 endeks puanı ile İzlanda, en ucuz ülke de 31 puanla Makedonya oldu. Makedonya’nın hemen üzerinde de 34 puanla Türkiye yer aldı.

Konut dışı binalarda İngiltere, 151 ile en yüksek fiyat düzeyine sahip ülke oldu. Bu grupta da en ucuz ülkenin Makedonya (35) olduğu dikkat çekerken Türkiye 37 ülkelik listede 41 puanla sondan dördüncü sırada bulunuyor.

Yatırım malları grubunda Avrupa genelinde fiyat düzeylerinin birbirine yakın olduğu gözlendi. AB’ye üye 27 ülkenin ortalama fiyat düzeyi 100 iken, 37 ülke içinde Norveç 117 ile en yüksek, Litvanya ise 87 ile en düşük fiyat düzeyine sahip ülke oldu. Yatırım malları grubuna ait fiyat düzeyi endeksi 97 olan Türkiye, sıralamada 27. olarak belirlendi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir