Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan pistten çıkma kazalarının önüne geçmek için 06/24 pistini uzatacaklarını kaydederek, şu anda 2 bin 300 metre olan pistin, onarımın ardından 2 bin 600 metreye çıkacağını ifade etti. Arıduru, “Ayrıca, yapılması planlanan yedek pist ile birlikte 40 olan slot (trafik miktarı) kapasitesinin yaklaşık 50’ye çıkacak” dedi.

SHGM Ali Arıduru, bir grup gazeteciyle düzenlediği toplantıda sivil havacılıkla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Arıduru, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda slotla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, trafikte taşmalar yaşandığını söyledi. Atatürk Havalimanına bir saatte sadece 40 uçağın iniş ve kalkışını planlayabildiklerini kaydeden Arıduru, “THY’nin önünden geçen yolu Ayamama deresinin kenarına çekiyoruz. Maliye Bakanlığı’ndan, Dünya Ticaret Merkezi’nin yan tarafındaki 862 bin metrekarelik alanı aldık. O alanı Atatürk Havalimanı’na katacağız” dedi.06/24 pistini onarmadan önce yedek pist yapılacak
Apron tarafındaki trafiğin çok yoğun olduğunun altını çizen Arıduru, taşınmaya bağlı olarak 06/24 pistini başından ve sonundan 150’şer metre uzatmayı düşündüklerini söyledi. Pistin boyunun 2 bin 300 metre olması nedeniyle çok fazla pistten çıkma kazası yaşandığını vurgulayan Arıduru, pisti 2 bin 600 metreye çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Ayrıca pisti onaracaklarını da dile getiren Arıduru, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bunu yaparken trafiği de engellememiz gerekiyor. Bunun için o
bölgedeki askerlerin koruganlarının orada 08/36’da olduğu gibi acil durumlara yönelik bir pist yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda askerlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Önce yedeğini yapmayı planlıyoruz. 06/24 pistinin üzerindeki çatlakları kapatalım desek bile bu bir ay sürüyor. Buna İstanbul trafiğinin tahammülü yok. Biz en geç 2010’a kadar 06/24 pistinin yanına yedek pistin yapılmasını ve pistinin onarılarak uçuşa açılmasını istiyoruz.”

Slot kapasitesi 50’ye çıkacak
Şu anda İstanbul’daki slot kapasitesinin 40 uçak olduğunu belirten Arıduru, yedek pistin yapılmadan 06/24 pistinin onarıma alınmasının slot kapasitesini 20’ye düşüreceğini, İstanbul’un 20 slot ile ayakta durmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Arıduru, onarımın ve yedek pistin yapılmasının ardından slot kapasitesinin yaklaşık 50’ye çıkacağını ifade etti.
Atatürk Havalimanına kazandırılan 862 bin metrekarelik alanın havalimanını rahatlatacağını dile getiren Arıduru, ayrıca, İstanbul’a yapılması düşünülen üçüncü havalimanın fizibilite ve yatırım çalışmaları için zaman kazanmış olacaklarını söyledi. Arıduru, üçüncü havalimanında aynı anda 3 uçağın iniz ve kalkış yapmasını düşündüklerini kaydetti.

Her ile bir havaalanı
Hiç hava alanı olmayan illere küçük gövdeli uçakların kalkıp inebileceği pist yapmayı düşündüklerine dikkat çeken Arıduru,
“2010 yılı sonuna kadar pistleri yapmayı planlıyoruz. Pistlerin uzunluğu en fazla bin metre olacak. Buralarda terminal olmayacak. Sadece aydınlatma, kule hizmeti, hava trafik kontrolü olacak” dedi.

“Bir kalemde 1.6 milyon YTL ceza kestik”
Arıduru, hava alanlarına ve şirketlere yapılan denetimleri arttırdıklarını belirterek, 2006 ve 2007 yılında toplam 3.2 milyon YTL para cezası kestiklerini kaydetti. 2008 yılının ilk yarısında ise sektöre toplam 4.5 milyon YTL para cezası kesildiğini anlatan Arıduru, kuralları net bir şekilde uygulamaya başladıklarını söyledi. Arıduru, şu anda bir kalemde şirkete kesilen en yüksek cezanın ise 1.6 milyon YTL olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Milliyet

One Comment

  1. hi my name is reza i’m from iran and i’m studying pilot licencs ana two days i were in istanbul ataturk airport first time that please your air trrafic is so busy if you reduce that you have very good and perfect airport. Because i’m was going to helsinki and after 20 min we had taken off.

    thank very much

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir