Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi arasında yıllardır yaşanan asfalt polemiğine bir yenisi Ayrancı’daki Reşat Nuri Sokağı’nda eklendi. Büyükşehir Belediyesi, Çankaya’nın kendi sorumluluk alanında döktüğü asfaltı “ASKİ, suyla ilgili çalışma yapıyor” gerekçesiyle söktü.

asfaltsavas.jpgÇankaya Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasıdır yıllardır süren sorumluluk alanları tartışması ve asfalt savaşları yeniden alevlendi. Büyükşehir Belediyesi, Çankaya’nın kendi sorumluluk alanında döktüğü asfaltı “ASKİ, suyla ilgili çalışma yapıyor” gerekçesiyle söktü. ASKİ yetkilileri çalışma için buna mecbur olduklarını söylerken, Çankaya Belediyesi yetkilileri Büyükşehir’in bilinçli olarak asfaltı söktüğünü iddia ettiler.

Ayrancı’daki Reşat Nuri Sokak’ta vatandaşların talepleri üzerine asfalt çalışmasına başladıklarını söyleyen Çankaya Belediyesi yetkilileri, 15 Haziran’da başladıkları çalışmalarda yarıya gelinmişken Büyükşehir Belediyesi’nin ’Burası bizim sorumluluğumuzda, biz yapacağız’ dediklerini iddia ettiler. Belediyenin çalışmayı bitirmemesi üzerine sokağın geri kalanını da asfaltladıklarını belirten yetkililer, dün Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin sokağa gelerek bitirilen asfaltı söktüklerini öne sürdüler.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in Çankayalılarla dalga geçtiğini söyleyen Çankaya Belediyesi Başkanı Muzaffer Eryılmaz, “Yaptığımız asfaltı sökerek 300 bin YTL’ye yakın zarar oluşturan Büyükşehir Belediyesi hiç bir koşul altında Çankayalıya hizmet götürmeyeceğini ve onlara rahat vermeyeceğini göstermiştir” dedi.

Birbirlerini suçladılar

Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki Reşat Nuri Sokak’ta vatandaşların yoğun talepleri üzerine çalışmalara başladıklarını söyleyen Eryılmaz son “asfalt savaşını” söyle anlattı:

“Reşat Nuri Sokak’ta vatandaşlar yıllardır asfalt beklediklerini bize ilettiler. Bizim ekiplerimiz sokağı Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olmasına rağmen 15 Haziran’da asfaltlamaya başladı. Üç günde yarısına gelmişken Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin aklı başına geldi ve ’biz burayı yapmak istiyoruz’ dediler. Ancak sonrasında ne gelen var ne giden. Yolun geri kalanını da bizim ekiplerimiz bitirdi ve asfaltın tamamını attı. Biten asfaltı da Büyükşehir Belediyesi sudan sebeplerle kazdı ve böylelikle hiç bir koşul altında Çankaya’ya hizmet götürmeyeceğini, onlara rahat vermeyeceğini bir kez daha göstermiş oldu.”

Eryılmaz’ın bu suçlamalarını kabul etmeyen ve olayı ajite ettiğini savunan Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bahsi geçen bölgede ASKİ ekipleri şu anda su tamiri yapıyor. Su tamirinin yapılması için de asfaltı kırıyorlar. Su tamiri çalışmasının yapılması için başka bir yol mu var? ASKİ arızayı giderdikten sonra sokağı tekrar asfaltlayacak.”

3 bin soruna el attık

Çankayalıların özellikle yol çalışması konusunda talepleri olduğunu anlatan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, şunları söyledi:

“Bunların büyük bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındaki yerler. Çankayalıların mağdur olmaması için biz de bu yerlere el atıyoruz. Büyükşehir’in bu konuyla ilgili ihmalkarlığı o kadar büyük boyutlara ulaştı ki Çankaya Belediyesi olarak Belediye Meclisi’nden Büyükşehir’in yapmadığı yerlere müdahale edebilmek için karar çıkardık. Bu karar doğrultusunda Büyükşehir’e ait 3 bin sorun noktasına el attık ve çözdük.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir