Doğal cennete santral projesinde raund, çevrecilerin oldu. Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Papart Deresi’ne yapılacak HES projelerinin iptali için açılan dava kapsamında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Papart Dereleri Platformu sözcüsü Hüseyin Avni Bulunmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ilçenin Meydancık beldesi Papart Vadisi’nde yapılacak dört adet ‘Cüneyt’ adlı HES projesi ile ilgili üretim lisansı alındığını anımsatarak, projeye Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporu verdiğini belirtti.Sırada başka davalar var
Projelerin, vadide geri dönülmez ekolojik sorunlar çıkaracağını, orman ekosistemine büyük zararlar vereceğini ve derelere yeterli su sağlanamayacağını öne süren Bulunmaz, projelerin durdurulması ve ÇED olumlu kararının iptali için Rize İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını belirtti.

Bulunmaz, mahkemenin, dava kapsamında ‘Cüneyt HES’ projeleri ile ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiğini duyurdu. Mahkemenin verdiği karardan memnuniyet duyduklarını ifade eden Bulunmaz, şöyle devam etti:

“Peşi sıra açtığımız su kullanım hakları ve açılacak orman ekosistemine olan etkileri ile ilgili iptal davalarındaki haklılığımızın yüce yargı tarafından da teyit edileceğinden şüphemiz yoktur. Vadimizin zarar görmemesi için gereken her türlü yasal mücadeleyi sergileme azmi ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz.”

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. neden?
    yıllardır doğalgaz santrallerine, nükleer santrallere karşı çıkanlar boşa akan sularımızdan bahsederlerdi. şimdi ise akan sularımızdan elde edilecek enerjiye de karşı çıkılıyor. neden? bu enerji herkese ve heryerde gerekli değil mi? bir şekilde üretilmesi gerekmiyor mu? bu herşeye karşı olma felsefesini artık terketme zamanı gelmedi mi? neden? tekrar soruyorum neden?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir