Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) yatırımları için istimlak edilen arazilerine düşük bedel verildiğini belirterek Afşin Tarım Müdürlüğü, Afşin Belediyesi ve AKP ilçe binası önünde eylem yapan vatandaşlardan 7’si tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre olayla ilgili soruşturmayı yürüten Afşin Emniyet Müdürlüğü ekipleri, belediye baskınında çekilen görüntüleri değerlendirerek kalabalığı provoke ettikleri iddiasıyla Yazıbelen Köyü Muhtarı Oğuz Hurmalı, köylülerden Hasan Hüseyin Ekici, Kurtuluş Koşar, Mehmet Bozdoğan, İbrahim Polat, Sabri Polat ve Ayhan Özdemir’i gözaltına aldı. Emniyet müdürlüğünde sorgulamaları tamamlanan Muhtar Oğuz Hurmalı, ile köylülerden Hasan Hüseyin Ekici, Kurtuluş Koşar, Mehmet Bozdoğan,İbrahim Polat, Sabri Polat ve Ayhan Özdemir, çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Elbistan Cezaevi’ne konuldu.

Yine saldırdılar
Bu arada gözaltına alınan 7 kişinin mahkemeye çıkarılışı sırasında adliyeye gelen yakınlarından bir grup, Yazıbelen Köyü Muhtarı Oğuz Hurmanlı’nın serbest bırakılmasını istedi. Tutukluların bulunduğu polis otobüsüne yürüyen gruba polisler havaya ateş açarak müdahale etti. Adliye binasının bahçesinden çıkartılan tutuklular, kalabalığın dağılması için 1.5 saat polis otobüsünde bekletildikten sonra cezaevine gönderildi. Afşin Adliyesi önüne gelen tutuklu yakınları ile polis arasında çıkan arbedede plastik mermi ve biber gazı kullanılarak kalabalık dağıtılmaya çalışıldı. Polisin ses ve gaz bombası kullandığı olayda, tutuklu yakınlarından Osman Özdemir ile Abdullah Kaynar yaralanarak ambulansla Afşin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ile Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda çevik kuvvet ekibi, Afşin’e sevk edildi.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir